Zamiast kupować faworki w cukierni, zrób ja samodzielnie w domu. Swojskie wyroby bez dodatku śmietany są lżejsze, a w smaku tak samo pyszne. Jeśli uderzysz ciasto kilka razy wałkiem, to po usmażeniu stanie się bardziej chrupiące. Poznaj najlepszą recepturę na chrust.
Faworki to smakowity dodatek do kawy. Można objadać się nimi nie tylko w tłusty czwartek. Tajemnica idealnych faworków tkwi w cieście. Podczas przygotowywania specjału zamiast śmietany dodaj do ciasta wodę. Dzięki temu słynny deser będzie mniej kaloryczny. Pamiętaj także o odrobinie spirytusu.
Alkohol ulotni się pod wpływem wysokiej temperatury i nie będzie wyczuwalny w cieście. A sprawi, że faworki wchłoną mniej tłuszczu w trakcie smażenia. Chrust smaż krótko na mocno rozgrzanym smalcu lub oleju. Jeżeli wrzucisz go na zimny tłuszcz, wtedy będzie tłusty, nawet, mimo dodania do masy spirytusu.
Najlepszy przepis na domowe faworki
Składniki:
3 żółtka
szklanka mąki pszennej
łyżka spirytusu
łyżka roztopionego masła klarowanego
4 łyżki ciepłej wody
olej rzepakowy lub smalec do smażenia
cukier puder
szczypta soli
Przygotowanie:
Mąkę przesiewamy do naczynia, dodajemy spirytus, żółtka, płynne masło i sól, mieszamy. Następnie dolewamy powoli wodę i zaczynamy wyrabiać elastyczne ciasto. Odkładamy je na 30 minut.
Masę wykładamy na stolnicę i kilka razy uderzamy w nią wałkiem. Rozwałkowujemy na cienki placek i kroimy w pasy (długość 7 cm, szerokość 4 cm). Każdą porcję ciasta nacinamy pośrodku, przekładamy tam ciasto i zawijamy faworki.
Tak przygotowane faworki wrzucamy na sporą ilość mocno rozgrzanego tłuszczu i smażymy, aż się zrumienią. Wykładamy je na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Posypujemy chrust cukrem pudrem. Smacznego.
Polecamy też przepis na pączki drożdżowe i mini pączki z serka homogenizowanego.