Kapuśniak to twoja ulubiona zupa, bo przypomina ci smak dzieciństwa? Niezależnie od rodzaju użytego mięsa czy kiszonej kapusty jest wyborna. Oczywiście najlepiej mieszać gatunki mięs, a kiszonkę odpowiednio wcześnie zrobić samemu. Jeśli w przygotowanie takiej potrawy włożymy całe serce, to nikt się jej nie oprze. Co dom to nieco inna receptura na kapuśniak. Dziś proponujemy wersję z dodatkowym składnikiem. Gwarantujemy, że posmakuje każdemu od razu. Ten przepis warto zanotować.
Kapuśniak to staropolska zupa, którą często przyrządzały nasze babcie. Dziś także chętnie gości naszym stole. Smak pochodzi przede wszystkim od kapusty kiszonej i różnych mięs. Spróbuj częściowo odmienić to danie i dodać do niego coś specjalnego. Tym oryginalnym dodatkiem podbijesz smak dania o 100%. Zainspiruj się nowatorskim przepisem na kapuśniak z suszonymi grzybami.
Kapuśniak bez kiszonej kapusty nie istnieje. Drugim bohaterem jest mięso, a najlepiej różne jego gatunki, tzn. kiełbasa, żeberka oraz podwędzany boczek. Poza tym warto pomyśleć o garści suszonych grzybów. Dzięki warzywom i przyprawom potrawa zyska na smaku.
Przepis na wyrazisty kapuśniak z suszonymi grzybami
Lista składników:
500 g żeberek
200 g wędzonego boczku
200 g kiełbasy
500 g kapusty kiszonej
1 l bulionu
5 ziemniaków
3 marchewki
2 cebule
2 ząbki czosnku
pieprz i sól
200 g suszonych grzybów
3 ziarna ziela angielskiego
3 liście laurowe
2 łyżki oleju
Opis przygotowania:
Mięso podziel na mniejsze części, zalej bulionem i postaw na średnim gazie, aby się zagotowało. W międzyczasie suszone grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw na ok. pół godziny, aby nieco zmiękły. Potem je odcedź.
Cebule, czosnek i marchewki obierz, posiekaj i przesmaż na patelni. Dorzuć jarzyny do wywaru z mięsem, nie zapominając o zielu angielskim i liściach laurowych.
Obierz kartofle, pokrój i dodaj do pozostałych składników. Kapustę kiszoną opłucz pod chłodną wodą, drobno pokrój i podsmaż. Gdy ziemniaki zmiękną, przełóż ją do garnka. Zupę dopraw pieprzem i solą wg preferencji.
Na koniec dołóż posiekane grzyby i gotuj jeszcze 20 minut. Wylewaj zupę na talerze, oprósz natką pietruszki i podawaj w towarzystwie pieczywa. Smacznego.
Sprawdź też przepis na łotewski barszcz czerwony i zupę pomidorową z żurawiną.