Czego nie należy dodawać do jajecznicy? Istnieją produkty, które w połączeniu z jajkami wcale nie sprawią, że otrzymamy idealną pod każdym względem potrawę. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów.
Jajecznicę każdy przyrządza według swoich upodobań. Wiele osób kieruje się pomysłami z internetu i smaży jajecznicę, wlewając do niej mleko i doprawiając masę solą jeszcze zanim trafi ona na patelnię. Mamy nadzieję, że otrzymamy w ten sposób puszystą i lekką teksturę specjału. Nic bardziej mylnego, doświadczeni kucharze nigdy nie stosują takiej praktyki.
Co nie powinno znaleźć się w jajecznicy?
Niektórzy uważają, że aby uzyskać kremową jajecznicę, trzeba dodać do niej mleko. To nieprawda. Według znawców kuchni powstanie wtedy mało smakowita i gumowata masa. Wszystko przez to, że zaraz po dodaniu nabiału na patelnię, nastąpi oddzielenie się płynu od jajek. Profesjonaliści są zdania, że nie pomoże nawet zastąpienie mleka innym gęstszym składnikiem (np. śmietaną). Najprawdopodobniej wyjdzie wtedy niezbyt apetyczna zupa w formie zbitej jajecznicy pływającej w roztworze.
Z tych samych powodów nie polecają oni także doprawiania masy jajecznej solą przed smażeniem. Istnieje bowiem większa szansa, że nasza potrawa potem opadnie – nawet mimo dokładnego roztrzepania jajek.
Jak przygotować idealną jajecznicę? Znaczenie mają detale
Aby otrzymać puszystą jajecznicę, wcale nie trzeba dodawać do niej nabiału. Wystarczy tylko wbić do naczynia jajka i szybko je mieszać przy użyciu trzepaczki – przez mniej więcej minutę. Wówczas struktura potrawy będzie bez zarzutu.
Jeśli chodzi o solenie jajecznicy, to najlepiej zrobić to bezpośrednio przed podaniem, a wybrane jarzyny – z których może wypłynąć woda, i tym samym tekstura specjału może się popsuć – dodajemy po zblanszowaniu. Odparowujemy je dokładnie zanim wlejemy masę jajeczną na patelnię.