naczynia
fot. Pixabay

Jeśli Twoje naczynia są już stare, to niewykluczone, że na ich połyskującej powierzchni zaczęły pojawiać się pewne ślady. Jak pozbyć się rys i innych podobnych skaz z talerzy i innych naczyń, aby wyglądały jak nowe?

Skąd się biorą rysy i inne podobne ślady na talerzach i innych elementach zastawy stołowej?

Możliwe, że nie dbasz należycie o swoje talerze lub skrobiesz ich powierzchnię sztućcami. Nie są to zadrapania, lecz otarcia, co wskazuje, że naczynia nie zostały uszkodzone, a korozje są raczej nietrwałe. Inaczej jest w przypadku popękanych naczyń. Wtedy można tylko po części zamaskować problem, ale całkowita „korekta” nie wchodzi w rachubę.

Patent na usuwanie rys z talerza

Zanim wpadniesz na pomysł, aby stare naczynia schować gdzieś głęboko do szafki i kupić nowe, zapoznaj się z 3 produktami o właściwościach ściernych. Pierwszym z nich jest pasta do zębów, drugim soda oczyszczona, a trzecim kamień winny. Soda i kamień winny mają podobnie działanie i są w miarę bezpieczne.

Równie łagodna jest pasta do zębów. Wszystkie te 3 opcje znakomicie sprawdzą się podczas usuwania małych rys i otarć, ale w przypadku sporych, widocznych znamion na naczyniach, może być niestety gorzej. Jeśli jeden środek zawiedzie, można wypróbować dwa pozostałe.

Jak usunąć otarcia? Pomoże soda oczyszczona i kamień winny

Wybranym produktem posyp porządnie powierzchnię naczynia. Przyrządź pastę, dolewając parę kropel wody, a potem lekko pocieraj za pomocą wilgotnej ściereczki. Pastę nanieś na całą powierzchnię naczynia i pozostaw ją na 1-2 minuty. Później szoruj szmatką, aż ślady zejdą. Z lekkimi zaciekami nie powinieneś mieć problemu, a nad tymi trwalszymi musisz trochę popracować. Po wszystkim zmyj preparat z naczynia wodą z dodatkiem mydła, a potem wysusz je.

Patent z pastą do zębów

Niewiele osób wie, że pasta do zębów to doskonały środek zwalczający wszelkie zarysowania – zarówno z talerzy, pozostałych podobnych naczyń, jak i z zupełnie innych rzeczy (np. okularów). Reasumując, większość profesjonalistów zaleca użycie do naczyń kamienia winnego lub sody oczyszczonej – efekty są trochę lepsze.

Aby zetrzeć zarysowania z talerza przy pomocy pasty do zębów, na początku weź mokrą ściereczkę i wetrzyj pastę w rysę. Później rób koliste ruchy, aby nieco wygładzić asymetryczną powierzchnię. Gdy zakończysz czynność, wytrzyj talerz do czysta.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę