Polak poleci w kosmos! Sławosz Uznański wybrany przez ESA
fot. Pixabay

Do tej pory jedynym Polakiem, który poleciał w kosmos, był Mirosław Hermaszewski. Niedługo się to zmieni za sprawą Sławosza Uznańskiego! Polski astronauta znalazł się w zaszczytnej grupie 17 osób, które miały szansę wziąć udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W listopadzie ubiegłego roku wybrano go do grupy rezerwowej. To jeszcze nie kosmos, ale dostanie się nawet do rezerwy ESA wiązało się z koniecznością pokonania ponad 22 TYSIĘCY innych kandydatów. Sam Uznański mówił wówczas, że „jego zadaniem jest teraz czekanie na telefon od agencji”. Telefon w końcu zadzwonił!

45 lat od czasu podboju kosmosu przez Mirosława Hermaszewskiego, kolejny Polak ruszy jego śladem.  Jak dowiedziała się „Interia” – polski astronauta Sławosz Uznański został wybrano do uczestnictwa w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Treningi do misji rozpocznie już we wrześniu tego roku.

„Wybór Polaka do tej ekskluzywnej grupy to ogromny sukces. Sławosz Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach ESA. Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych” – pisze Polska Agencja Kosmiczna, przytacza „Interia”.

Polski astronauta poleci w kosmos. Sławosz Uznański nowym Mirosławem Hermaszewskim!

Jak donosi portal – to już pewne, że Uznański poleci w kosmos. Misja ESA jest realizowana przy współpracy z NASA, czyli Amerykańską Agencją Kosmiczną.

Wybór Polaka był możliwy m.in. ze względu na zwiększenie nakładów Polski na działalność ESA. Według nieoficjalnych informacji, pozyskanych przez „Interię”, nasz kraj wyda na ten cel 360 mln euro przez najbliższe trzy lata. W ramach umowy Europejska Agencja Kosmiczna miała wybrać na członka załogi polskiego astronautę.

Wielkie nakłady finansowe nie przekładają się jednak tylko na stworzenie możliwości lotu w kosmos dla Polaka. Chodzi o coś jeszcze.

„Astronauta to niezwykły wątek, ale to nie jedyna sprawa w całym ‘pakiecie’. Oprócz tego za te pieniądze będziemy budowali, najprawdopodobniej w Gdańsku (siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej – red.), mikroinstalacje satelitarne. Wchodzimy i uczestniczymy w programach kosmicznych, gdzie gwarantujemy sobie ‘local content’. Nasze firmy będą otrzymywały zlecenia w programach kosmicznych ESA” – przekazał rozmówca „Interii”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!