Jakub Szymczuk | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego, a dokładniej przepisów związanych z karami dla kierowców, którzy wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu. Wiadomo już, co dokładnie zmieni się w tej kwestii.

W ubiegłym miesiącu polski parlament przegłosował nowelizację Kodeksu karnego. Jak przy wielu takich sytuacjach, teraz została ona podpisana przez Andrzeja Dudę, co oznacza, że podjęte zmiany wejdą ostatecznie w życie.

Jak podaje „Super Express”, pijani kierowcy stracą swoje auta lub zapłacą jego wartość rynkową i to nawet w sytuacji, gdy zostanie rozbite w wypadku. Jeżeli nietrzeźwy kierujący będzie miał więcej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, zawsze będzie tracił samochód.

W sytuacji opisanej powyżej auto zostanie początkowo przejęte przez policję na okres siedmiu dni, po czym zabezpieczone przez prokuratura. Ostatecznym krokiem będzie orzeknięcie przepadku auta przez sąd.

– Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć osobie nietrzeźwej za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności. Obecnie jest to jedynie do 12 lat – zauważa „SE”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!