Duda podpisał w ChRL „historyczne umowy”. Do Chin bez wizy!

Duda podpisał w Chinach umowę ws. polskiego drobiu. Polacy polecą do Chin bez wizy
fot. Andrzej Hrechorowicz
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Polska podpisała „historyczną” umowę z Chinami – donoszą urzędnicy związani z Pałacem Prezydenckim. W czasie wizyty w Państwie Środka prezydent Andrzej Duda i przywódca Chin Xi Jinping podpisali porozumienie ws. sprzedaży polskiego drobiu na tamtejszym rynku. Umowa obejmuje zapis, że jedno ognisko grypy ptaków (HPAI) nie wyłączy z eksportu do ChRL całego polskiego rynku drobiu. To „największa umowa w historii” – stwierdził ambasador Polski w Chinach Jakub Kumoch.

REKLAMA

„Polska będzie czwartym państwem świata, wobec którego Chiny zastosują regionalizację HPAI” – przekazał najwyższy urzędnik polskie misji dyplomatycznej w Państwie Środka.

W poniedziałek Andrzej Duda i przewodniczący Chińskiej Partii Ludowej Xi Jinping podpisali bilateralne porozumienie ws. sprzedaży polskiego drobiu na rynek chiński, gdzie mieszka przeszło miliard konsumentów.

REKLAMA

„Zakłada ono [porozumienie], że jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego” – informuje Kancelaria Prezydenta.

„To otwarcie drogi do masowej sprzedaży polskiego drobiu i do wielkich zarobków dla naszego sektora drobiowego. Do końca roku mamy zawrzeć szczegółowe porozumienie” – przekazał Jakub Kumoch, cytowany przez polsatnews.pl.

Polacy pojadą do Chin bez wiz. Andrzej Duda podpisał w Pekinie szereg porozumień z tamtejszym rządem

W czasie konferencji prasowej w Pekinie Andrzej Duda mówił, że tego dnia został podpisany cały szereg porozumień ws. eksportu polskiej żywności do Chin. Prezydent stwierdził, że to „największe umowy w historii”, które „otwierają w istotnym stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa”.

REKLAMA

To nie wszystko. Po spotkaniu Xi Jinpinga z polskim prezydentem Chińczycy poinformowali o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski. Oznacza to, że do Państwa Środka będziemy mogli niedługo pojechać na urlop bez wizy! Chodzi o 15 dni przebywania w Chinach na podstawie zwykłego paszportu w celach turystycznych, biznesowych, tranzytowych i rodzinnych.

Udostępnij: