jak skończy się wojna na Ukrainie. Dwa scenariusze
fot. Andrey Stenin | CC BY-SA 3.0

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego przewiduje dwa scenariusze zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kyryło Budanow twierdzi, że wojna zakończy się albo rozpadem Federacji Rosyjskiej, albo zmianą władzy na Kremlu. Podkreślił, że „Putin zapędził się w ślepy zaułek” a kremlowskie elity „boją się utraty bogactwa” – co może zwiastować poważne problemy wewnętrzne w Rosji.

„Pierwsza opcja to rozpad Rosji na trzy lub więcej części. Druga to względne zachowanie integralności terytorialnej Rosji przy zmianie władz tego kraju” – powiedział Budanow, cytowany przez agencje „Ukrinform”.

Zdaniem Budanowa istnieje także druga opcja. Miałaby to być zmiana władzy na Kremlu. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego podkreślił jednak, że w takim wypadku nowy przywódca musiałby ogłosić, że „jego Rosja” nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie, wywołaną przez Rosję „rządzoną przez chorego dyktatora”.

„Ukraina wygra wojnę”. „To koniec Putina”

„To są dwa wyjścia. Większość rosyjskich przywódców wojskowo-politycznych zdaje sobie z tego sprawę. I dlatego jest tak wiele prób dialogu ze światem zachodnim, pomimo oficjalnej retoryki, którą wszyscy tam stosują. Ale ta nieoficjalna jest zupełnie inna: boją się utraty bogactwa i rozumieją, że to wszystko bardzo szybko się dla nich może skończyć” – powiedział Budanow.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego podkreślił również, że „pozostawienie Putinowi drogi odwrotu jest jedną ze strategii, ale jest to prawie nierealne. Jest zbrodniarzem wojennym w oczach całego świata. To jest jego koniec, wpędził się w ślepy zaułek”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę