Dziś częściowe zaćmienie Księżyca. Bądźcie czujni!

Czujni obserwatorzy nieba dziś wieczorem będą mieli okazję zaobserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Co najważniejsze, to nietypowe i niezbyt częste zjawisko będzie doskonale widoczne z Polski.

   

Początek tego niezwykłego spektaklu rozpocznie się dokładnie o godzinie 20:44, ale według astronomów, najlepszą widoczność uzyskać będzie można w godzinach 22:00 – 2:20. Weronika Śliwa z Planetarium w Centrum Nauki Kopernik przekazała, że ,,wyraźny ciem Ziemi na tle tarczy Księżyca będzie widoczny o godzinie 22:02″. W najważniejszym momencie, kula ziemska zostanie pokryta tarczą Księżyca w 60-65%.

Wspomniane powyżej Centrum Nauki Kopernik przygotowało się do tego wydarzenia i zorganizuje wspólną obserwację częściowego zaćmienia. Głównym zamysłem jest także wspomnienie sprzed 50 lat – 16 lipca 1969 roku na Księżyc wyruszyła wyprawa Apollo 11. CNK zorganizowało oglądanie z myślą ,,wspólnego świętowania z Księżycem”.

   

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które możemy obserwować, gdy Ziemia znajdzie się w linii pomiędzy Słońcem i Srebrnym Globem. Zasłonięcie Księżyca przez cień naszej planety można obserwować praktycznie z każdego miejsca na Ziemi – w przeciwieństwie np. do całkowitego zaćmienia Słońca.

Skąd bierze się charakterystyczna czerwona poświata? Słońce emituje białe światło, które (mówiąc w uproszczeniu) jest mieszaniną wszystkich kolorów. Światło przechodzi przez atmosferę Ziemi, gdzie większość fal ulega rozproszeniu, dlatego na powierzchnię Księżyca trafia głównie światło czerwone.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News