Czujni obserwatorzy nieba dziś wieczorem będą mieli okazję zaobserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Co najważniejsze, to nietypowe i niezbyt częste zjawisko będzie doskonale widoczne z Polski.

Początek tego niezwykłego spektaklu rozpocznie się dokładnie o godzinie 20:44, ale według astronomów, najlepszą widoczność uzyskać będzie można w godzinach 22:00 – 2:20. Weronika Śliwa z Planetarium w Centrum Nauki Kopernik przekazała, że ,,wyraźny ciem Ziemi na tle tarczy Księżyca będzie widoczny o godzinie 22:02″. W najważniejszym momencie, kula ziemska zostanie pokryta tarczą Księżyca w 60-65%.

Wspomniane powyżej Centrum Nauki Kopernik przygotowało się do tego wydarzenia i zorganizuje wspólną obserwację częściowego zaćmienia. Głównym zamysłem jest także wspomnienie sprzed 50 lat – 16 lipca 1969 roku na Księżyc wyruszyła wyprawa Apollo 11. CNK zorganizowało oglądanie z myślą ,,wspólnego świętowania z Księżycem”.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które możemy obserwować, gdy Ziemia znajdzie się w linii pomiędzy Słońcem i Srebrnym Globem. Zasłonięcie Księżyca przez cień naszej planety można obserwować praktycznie z każdego miejsca na Ziemi – w przeciwieństwie np. do całkowitego zaćmienia Słońca.

Skąd bierze się charakterystyczna czerwona poświata? Słońce emituje białe światło, które (mówiąc w uproszczeniu) jest mieszaniną wszystkich kolorów. Światło przechodzi przez atmosferę Ziemi, gdzie większość fal ulega rozproszeniu, dlatego na powierzchnię Księżyca trafia głównie światło czerwone.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna