Spadające perseidy będzie można oglądać dzisiaj w nocy 12 sierpnia. Może jeśli zobaczysz spadającą gwiazdę będziesz mieć więcej szczęścia? Tak przynajmniej mówi tradycja.

W tym roku maksimum „spadających gwiazd” nastąpi właśnie dzisiaj 12 sierpnia. Meteory z roju Perseidów, potocznie zwane „spadającymi gwiazdami” lub „łzami świętego Wawrzyńca” są aktywne zawsze od 17 lipca do 24 sierpnia. Dzisiaj będzie kulminacja tego zjawiska.

Jak informuje redakcja gazeta.pl perseidy to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, który obserwowany jest już od 2 tys. lat. Jak to wygląda? To szybkie, białe meteory, które pozostawiają ślady na niebie.

Oglądanie tego zjawiska, sprawia niesamowite wrażenie. Pojawiają się grupami po 6-15, nawet w ciągu kilku minut. Zazwyczaj co godzinę spada średnio 60 meteorów. Dzisiaj będzie ich nawet 100.
Kiedy najlepiej obserwować niebo? Najlepiej w drugiej połowie nocy lub tuż nad ranem. Nie potrzebne są teleskopy, ani nawet lornetki, widać je gołym okiem. Najlepiej wybrać mało oświetlone miejsce, na przykład poza miastem.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę