Dzisiaj będzie noc „spadających gwiazd”!

Spadające perseidy będzie można oglądać dzisiaj w nocy 12 sierpnia. Może jeśli zobaczysz spadającą gwiazdę będziesz mieć więcej szczęścia? Tak przynajmniej mówi tradycja.

   

W tym roku maksimum „spadających gwiazd” nastąpi właśnie dzisiaj 12 sierpnia. Meteory z roju Perseidów, potocznie zwane „spadającymi gwiazdami” lub „łzami świętego Wawrzyńca” są aktywne zawsze od 17 lipca do 24 sierpnia. Dzisiaj będzie kulminacja tego zjawiska.

Czytaj także:  Rybak znalazł ośmiornicę. Tego się jednak nie spodziewał!

Jak informuje redakcja gazeta.pl perseidy to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, który obserwowany jest już od 2 tys. lat. Jak to wygląda? To szybkie, białe meteory, które pozostawiają ślady na niebie.

   

Oglądanie tego zjawiska, sprawia niesamowite wrażenie. Pojawiają się grupami po 6-15, nawet w ciągu kilku minut. Zazwyczaj co godzinę spada średnio 60 meteorów. Dzisiaj będzie ich nawet 100.
Kiedy najlepiej obserwować niebo? Najlepiej w drugiej połowie nocy lub tuż nad ranem. Nie potrzebne są teleskopy, ani nawet lornetki, widać je gołym okiem. Najlepiej wybrać mało oświetlone miejsce, na przykład poza miastem.

Czytaj także:  Rybak znalazł ośmiornicę. Tego się jednak nie spodziewał!