Dzisiaj na niebie będzie można podziwiać pełnię „Truskawkowego Księżyca”. Inaczej to zjawisko nazywa się Różanym albo Gorącym Księżycem. Co ciekawe, przy wschodzie Księżyca będzie można zobaczyć półcieniowe zaćmienie! O której oglądać zjawisko, kiedy będzie najbardziej spektakularne?

Pełnia Truskawkowego Księżyca nastąpi dzisiaj 5 czerwca o godzinie 21:12. Również dzisiaj będzie można zobaczyć na niebie półcieniowe zaćmienie Księżyca. Widoczne będzie prawie w całej Afryce, we wschodniej Europie, w Azji i Australii. Także w Polsce będzie można podziwiać to zjawisko, przy wschodzie Księżyca. Skąd nazwa „Truskawkowy Księżyc”? To pojęcie pochodzi z kultury Indian z Ameryki Północnej. Czerwcowa pełnia uzyskała swoje miano dlatego, że to czas zbierania truskawek.

Jak informuje redakcja Wprost obliczenia astronomiczne wskazują moment początku zaćmienia na godzinę 19:46 polskiego czasu. Księżyc wzejdzie około godziny 20:54. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 21:25, a koniec o 23:04. Faza maksymalna wyniesie około 0,57 (taka część tarczy Księżyc znajdzie się w półcieniu Ziemi). Co prawda zaćmienie półcieniowe nie będzie tak spektakularne, jak zaćmienie całkowite. Będzie to wyglądało tak, że blask Księżyca osłabnie i będzie znajdował się nisko nad horyzontem w początkowej fazie zjawiska.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę