Dzisiaj będzie pełnia Truskawkowego Księżyca!

Dzisiaj na niebie będzie można podziwiać pełnię „Truskawkowego Księżyca”. Inaczej to zjawisko nazywa się Różanym albo Gorącym Księżycem. Co ciekawe, przy wschodzie Księżyca będzie można zobaczyć półcieniowe zaćmienie! O której oglądać zjawisko, kiedy będzie najbardziej spektakularne?

   

Pełnia Truskawkowego Księżyca nastąpi dzisiaj 5 czerwca o godzinie 21:12. Również dzisiaj będzie można zobaczyć na niebie półcieniowe zaćmienie Księżyca. Widoczne będzie prawie w całej Afryce, we wschodniej Europie, w Azji i Australii. Także w Polsce będzie można podziwiać to zjawisko, przy wschodzie Księżyca. Skąd nazwa „Truskawkowy Księżyc”? To pojęcie pochodzi z kultury Indian z Ameryki Północnej. Czerwcowa pełnia uzyskała swoje miano dlatego, że to czas zbierania truskawek.

Jak informuje redakcja Wprost obliczenia astronomiczne wskazują moment początku zaćmienia na godzinę 19:46 polskiego czasu. Księżyc wzejdzie około godziny 20:54. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 21:25, a koniec o 23:04. Faza maksymalna wyniesie około 0,57 (taka część tarczy Księżyc znajdzie się w półcieniu Ziemi). Co prawda zaćmienie półcieniowe nie będzie tak spektakularne, jak zaćmienie całkowite. Będzie to wyglądało tak, że blask Księżyca osłabnie i będzie znajdował się nisko nad horyzontem w początkowej fazie zjawiska.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News