Efektowne ciasto Łabędzi puch. Idealne na każdą okazję

ciasto bez pieczenia łabędzi puch
fot. screen Youtube / Mała Cukierenka

Puszyste i delikatne ciasto Łabędzi puch na biszkopcie z masą kokosową i dżemem owocowym to pyszny i szykowny deser, który sprawdzi się na każdą okazję. Jak go przygotować?

REKLAMA

Deser z nutą kokosa i porzeczek

W cieście Łabędzi puch zdecydowanie czuć kokosa, a jego smak przełamuje lekko kwaskowaty dżem porzeczkowy. To wspaniała harmonia smaków, które wspólnie się uzupełniają. Ten słodki delikates idealnie pasuje na święta czy rozmaite spotkania rodzinne – jest pełen smaku i fantastyczne wygląda na talerzu.

Deser to także niezły patent na wykorzystanie czerstwych bułek, bo masa zagęszczana jest takim właśnie pieczywem. Jeśli chodzi o nazwę przysmaku, to nie wzięła się ona znikąd. Ciasto jest miękkie, puszyste i delikatne.

Przepis na ciasto Łabędzi puch

Składniki:

Na biszkopt:
1 szklanka cukru
6 jajek
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka mąki tortowej

Na masę kokosową:
1/2 szklanki cukru
2 kajzerki
750 ml mleka
200 g masła
100 g wiórków kokosowych

Na posypkę kokosową:
4 łyżki cukru
100 g wiórków kokosowych
1 łyżka masła

REKLAMA

Na nasączanie:
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki cukru pudru
1/2 szklanki wody, gorącej

Dodatkowo:
słoik dżemu porzeczkowego

Wykonanie:
Białka jaj ubijamy na sztywną pianę, zaczynamy dodawać cukier i żółtka, nieustannie ucierając. Potem dodajemy proszek do pieczenia, mąkę i łączymy składniki. Tak przygotowaną masę przelewamy na blaszkę (24×24 cm) wyłożoną pergaminem i pieczemy biszkopt w 170°C przez 35 minut.

Dwie bułki zalewamy mlekiem (500 ml), potem rozdrabniamy widelcem i wrzucamy wiórki kokosowe. Resztę mleka zagotowujemy wraz z cukrem i łączymy namoczone kajzerki z kokosem. Gotujemy na niewielkim gazie przez 5 minut, a potem odstawiamy całość do ostudzenia. Masło rozcieramy za pomocą miksera, dodając po łyżce zimnej masy.

REKLAMA

Przyrządzamy poncz, którym nasączymy biszkopt. Mieszamy ze sobą gorącą wodę, sok z cytryny i cukier puder. Upieczony i chłodny biszkopt przekrawamy na dwa blaty – pierwszy nasączamy. Później smarujemy ciasto dżemem porzeczkowym, wykładamy połowę kokosowej masy i przykrywamy drugą połową biszkoptu. Ciasto znów nasączamy i umieszczamy na nim resztę kokosowego kremu.

Przyrządzamy posypkę: wiórki kokosowe łączymy z cukrem i płynnym masłem. Ozdabiamy deser i wkładamy go do lodówki na minimum kilka godzin. Smacznego.

Podziel się: