Niesamowitego znaleziska dokonała ekipa Discovery Chanel podczas nagrywania programu „Egipt: Wyprawa w nieznane”. Jest to bardzo dobrze zachowana mumia egipskiego arcykapłana, która liczy sobie aż 2,5 tysiąca lat.

Josh Gates, poszukiwacz przygód i zapalony badacz, oraz znany egiptolog dr Zahi Hawass, którego kariera trwa już od blisko pół wieku, zbadali starożytną egipską nekropolię i przeszukali głębokie podziemne tunele.

Mumię odkryli w starożytnym egipskim sarkofagu. Szczątki arcykapłana są owinięte złotymi bandażami i znajdują się w dobrym, mimo upływu czasu, stanie. Arcykapłan został pochowany w towarzystwie różnych artefaktów. Badacze znaleźli także inną mumię, prawdopodobnie śpiewaka w świątyni egipskiego boga Tota.

– To było niesamowite przeżycie. Nie ma wielu ludzi na świecie, którzy mogą pochwalić się wejściem do niezbadanych wcześniej starożytnych grobowców, szczególnie w towarzystwie żywej legendy takiej jak doktor Hawass. Udało nam się udokumentować spektakularne artefakty i mumie oraz pokazać wszystko widzom. Takie emocje zdarzają się raz w życiu – powiedział Gates.

– W ciągu 50 lat pracy jako archeolog nigdy jeszcze nie doświadczyłem niczego na tak wielką skalę – stwierdził dr Hawass. – Te znaleziska są zupełnie wyjątkowe. Dzięki takim odkryciom chcę ciągle pracować. Powodują one, że wciąż czuję się młody i pełen życia – dodał.

Program „Egipt: Wyprawa w nieznane” będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę 14 kwietnia o godz. 12.00 na Discovery Channel.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat