fot. Twitter

Potężna eksplozja spowodowała zawalenie się ponad 500 domów. Do wybuchu doszło w wyniku zderzenia ciężarówki. Pojazd przewoził tony materiałów wybuchowych do kopalni. W wyniku potężnej eksplozji rannych zostało 59 osób. Co najmniej 17 osób poniosło śmierć. To wielka tragedia dla lokalnych mieszkańców.

„Na zachodzie Ghany w czwartek wieczorem doszło do potężnej eksplozji w wyniku zderzenia ciężarówki, przewożącej materiały wybuchowe do kopalni złota, i motocykla; ok. 500 budynków zostało zniszczonych, zginęło co najmniej 17 osób, a 59 jest rannych” – podało w piątek BBC.

Do przerażającego incydentu doszło w miejscowości Apiate, pomiędzy miastami Bogoso i Bawdie. Ciężarówka załadowana materiałami wybuchowymi zmierzała w kierunku kopalni złota Chirano. Kopalnia należy do kanadyjskiej spółki Kinross Gold Corporation. Do tragicznego wypadku doszło 140 km od celu trasy ciężarówki – potwierdził rzecznik przedsiębiorstwa.

W centrum wybuchu powstał głęboki krater. W okolicy widać tylko tlące się sterty gruzu – drewna, porozrzucanych cegieł i stert poskręcanego metalu. Media społecznościowe zaroiły się od mnóstwa zdjęć oraz filmów, która pokazują skalę zniszczeń. Na jednym z nagrań uwieczniono nawet potęgę wybuchu.

„Zalecono obywatelom, aby opuścili ten obszar i udali się do okolicznych miasteczek dla zachowania bezpieczeństwa w czasie, gdy trwa akcja ratownicza” – poinformowała lokalna policja w oświadczeniu. Ocalali mają znaleźć schronienie w publicznych przestrzeniach takich jak klasy szkolne i kościoły w pobliskich miejscowościach.

Prezydent Ghany Nana Akufo-Addo poinformował, że do akcji ratunkowej skierowano wojsko. Ponadto władze przekazały, że policjanci i eksperci od materiałów wybuchowych pracują na miejscu zdarzenia, aby uniknąć ewentualnej, kolejnej eksplozji.

„To naprawdę tragiczne wydarzenie i chciałbym przekazać w imieniu rządu głębokie wyrazy współczucia rodzinom zmarłych” – oświadczył prezydent Akufo-Addo.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę