Zdarza się, że gdy odkręcimy kran, to woda ledwo ścieka, a my długo czekamy, aż naczynie się zapełni. Ten kłopot zdarza się często i jest denerwujący, bo komplikuje nam codzienne życie. W tym artykule dowiesz się, jak szybko i sprawnie wyeliminować niskie ciśnienie wody w umywalce.
Prawidłowe ciśnienie w kranach powinno wynosić 5-6 barów, ale z reguły liczy 4 bary, co także pozwala na korzystanie z armatury. Jak zmierzyć ciśnienie? Najczęściej tylko manometrem, lecz nie wszyscy nim dysponują, a nieraz awarię widać na pierwszy rzut oka. Nie trzeba dzwonić po hydraulika, wystarczy naprawić usterkę własnoręcznie.
Przyczyny niskiego ciśnienia wody w kranie
Główną przyczyną jest z reguły usterka, czyli wyciek wody. Wówczas należy niezwłocznie odszukać rurę, przez którą sączy się woda i doprowadzić ją do porządku. Wtedy ciśnienie się ustabilizuje. Winowajcą może być też błędne zastawienie zatyczek, które są byle jak dokręcone. W takim przypadku trzeba ocenić sprawność ustników i złączek, które mieszczą się w bateriach. Innym powodem niskiego ciśnienia wody jest niedrożność rur – w nich błyskawicznie osadza się kamień. Niekiedy również są niepoprawnie zgrzane, co rzutuje na obniżenie ich kalibru.
Wówczas niezbędna jest pomoc hydraulika, który wykryje problem i go rozwiąże. Jeżeli woda dociera do Twojego domu z wodociągów, to poinformuj odpowiednią jednostkę o całym zdarzeniu. To prawdopodobnie ona jest sprawcą usterki, przez którą woda ciurkiem płynie z kranu.
Jak własnoręcznie zreperować armaturę?
Jeżeli ciecz wydostaje się z kranu bardzo wolno, to wcale nie musisz wzywać na pomoc hydraulika. Możesz sam sprawdzić kran i rozwiązać usterkę. Przyda Ci się klucz płasko-oczkowy 22, którym poluzujesz końcówkę. Zwykle w jej środku gromadzą się zabrudzenia blokujące rotację wody.
Musisz ją wypłukać, a potem umyć starannie i znów zakręcić. W ten sposób sprawdzisz, czy ciecz w umywalce przebiega bez trudu. Jeśli nakrętka nadal jest zdjęta, zerknij do wnętrza kranu i sprawdź, czy nie ma tam jeszcze czegoś, co przytyka armaturę.
Dzięki powyższym radom sporo zaoszczędzisz, bo nie będziesz musiał wzywać fachowca, który uczyni to samo, jednak za usługę pobierze opłatę.
Czytaj też: Spryskaj matowe panele tym kuchennym produktem. Odzyskają blask i kolor