REKLAMA

białe firanki
fot. screen Youtube / Марина Жукова

Na domowe porządki składa się nie tylko ścieranie kurzu z mebli czy czyszczenie podłogi, ale także mycie okien czy firanek. Na tych ostatnich zazwyczaj kumuluje się kurz i różnego rodzaju zabrudzenia, więc tracą swą piękną białą barwę i stają się żółte lub poszarzałe. Czy istnieje jakiś niezawodny sposób na przywrócenie firankom nieskazitelnej bieli? Oczywiście. Można tego dokonać przy pomocy artykułów, które z dużym prawdopodobieństwem masz w już mieszkaniu. Spróbuj, a efekt przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania.

REKLAMA

Jak dbać o firanki, żeby zawsze były śnieżnobiałe? Kluczem do sukcesu jest systematyczne pranie. Z reguły materiał najlepiej odnawiać raz na 4-6 miesięcy. Ponieważ firany są wytwarzane z delikatnych włókien, to temperatura wody nie może wynosić więcej niż 30-40°C (pod warunkiem, że na metce nie zostało oznaczone inaczej). Istotne jest również zastosowanie właściwych środków czystości do jasnych materiałów. Poza tym, jeśli masz w domu palacza, to nie dziw się, że firanki wyglądają coraz gorzej.

Jakim domowym środkiem wybielić firanki?

Szare i pożółkłe firanki możesz jeszcze uratować. Wcale nie musisz inwestować w specjalistyczne detergenty, które mogą uszkodzić cienką tkaninę. Znacznie lepszym wyjściem z sytuacji jest postawienie na domowe metody, które dobrze się spisują, a w dodatku są łatwe i mało kosztowne. Poznaj klawy patent na wybielenie firanek. Będą wyglądały jak prosto ze sklepu.

REKLAMA

Cytryna przywróci firankom pożądany odcień

Firanki odzyskają niesamowitą biel, gdy zadziałasz cytryną. Sok z tego cytrusa jest świetnym odplamiaczem i przywraca materiałom luksusową biel, więc odświeżenie poszarzałych i pożółkłych firanek to dla niego mały pikuś.

Do sporej miski lub wiadra wlej ciepłą wodę i dodaj do niej sok z cytryny. W takiej mieszance zanurz tkaniny. Po mniej więcej 20-30 minutach wrzuć firanki do pralki i wypierz jak zawsze. Sok owocowy nie tylko wybiela materiały, ale także usuwa brzydką woń, nadając im cytrusowych nut zapachowych.

REKLAMA

REKLAMA