Aloes to bardzo popularna roślina doniczkowa, którą ma prawie każdy w swoim domu. Okaz w naturalnych warunkach rośnie na ciepłych i suchych obszarach, z tej przyczyny domowa hodowla aloesu może sprawiać trudności. Czasami sukulent nieoczekiwanie zaczyna żółknąć, a łodygi wyglądają coraz gorzej. Jak temu zaradzić? Sprawdź!
Aloes żółknie? Oto możliwe przyczyny
Nawet drobne zmiany w uprawie nie wpływają dobrze na roślinę. Wtedy poszczególne liście zmieniają kolor na żółty i „marszczą się”. Jakie są tego przyczyny? Najczęściej przelanie. Taki sukulent zaczyna żółknąć od rdzenia, a liście kierują się w dół. Przesuszona roślina także żółknie, ale zmiana zabarwienia następuje sukcesywnie. Gdy natomiast na sadzonce zauważysz ciemne plamki, a jej barwa z nieznanych powodów zacznie płowieć, to wszystko wskazuje na to, że aloes został zaatakowany przez jakiegoś pasożyta.
Można temu zaradzić. Podczas przesadzania aloes ulokuj w doniczce z drenażem, a we wnętrzu umieść glebę połączoną z perlitem i żwirkiem. Mniej na uwadze fakt, że aloes nie jest rośliną, którą trzeba często nawadniać. Wystarczy raz na jakiś czas podlać go odrobiną wody. Dzięki przestrzeganiu tych 2 zasad twój egzemplarz będzie rozwijać się tak jak trzeba.
Patent na uratowanie marniejącego aloesu
Na początku usuń pożółkłe i bardzo zniszczone liście, a potem przesadź sukulent. Podczas zmiany doniczki zobacz, czy korzenie nie zaczęły gnić – jeśli tak, to ostrożnie usuń chore części.
W tym momencie roślinę wsadź do nowego podłoża i umieść doniczkę w gdzieś w słonecznym miejscu. Aloes znów się zazieleni. Przesuszoną sadzonkę uratujesz jeszcze łatwiej. Po prostu podlej ją odrobiną wody. Po upływie 2 dni łodygi znów odzyskają zielony kolor.
Czytaj też: Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent