REKLAMA
ShareInfo.plCiekawostkiCo robić, kiedy dokuczają zatoki?

Co robić, kiedy dokuczają zatoki?

REKLAMA

Szacuje się, że ponad 50 proc. bólu głowy, uznawanego za migrenowy, to wina zapalenia zatok. Chore zatoki to nie tylko katar i ból głowy. Jakie jeszcze są objawy ich zapalenia? Jak sobie pomóc?

Zapalenie zatok zwykle spowodowane jest zakażeniem wirusowym, czasem bakteryjnym, niekiedy tylko grzybiczym. Może ono przebiegać w trzech postaciach: ostrej – najczęściej dochodzi do niej w wyniku infekcji bakteryjnej (w tym wypadku zapaleniu zwykle towarzyszy silny ból i najczęściej konieczne jest leczenie antybiotykiem), przewlekłej – trwa długo. nawet do kilku miesięcy, a także nawracającej – występuje przy nieskutecznym leczeniu poprzednich postaci (zwykle nawraca w chłodne, deszczowe dni.) Zapalenie zatok często pojawia się po zwykłym przeziębieniu, a pierwsze objawy mogą nie zwrócić twojej uwagi, bo przecież zwykle po chorobie zostaje jeszcze katar. Stopniowo jednak zaczyna boleć cię głowa, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa. Dolegliwość ta nasila się szczególnie w godzinach porannych lub przy pochylaniu.

Aby sobie pomóc, wróć do starych sposobów – stosuj inhalacje długo i systematycznie, najlepiej codziennie przez 10-15 minut i nieprzerwanie przez 2-3 tygodnie. Zalegająca wydzielina odkleja się stopniowo, dlatego dopiero po pewnym czasie lecznicze olejki docierają do najgłębszych warstw, a następnie wspierają regenerację i gojenie już czystych zatok. Przestaw się również na pikantną kuchnię. Pieprz, ostra papryka, chili, pieprz cayenne, a także chrzan i gorczyca udrażniają drogi oddechowe, a jednocześnie działają na nie odkażająco. Drażnią receptory w jamie ustnej i drogach oddechowych, pobudzając je do wydzielania śluzu, po czym rozrzedzają go i ułatwiają usuwanie. Odstaw też mleko, bo choć nie nasila ono wydzielania śluzu (jak sądzono wcześniej), ale go zagęszcza. W rezultacie wydzielina zalega w zatokach, zamiast spływać do nosa. Pij natomiast dużo innych płynów, nawet 2 litry dziennie. Może to być woda mineralna, owocowe herbatki, świeżo wyciskane soki z warzyw oraz owoców. Dobrze nawodniony organizm lepiej sobie radzi z usuwaniem wydzieliny z górnych dróg oddechowych i zatok. Wypróbuj również zioła: lawendę (ma silne działanie antyseptyczne i bakteriobójcze), rumianek (zawiera alfa-bisabolol oraz garbniki, które działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie) oraz majeranek (zmniejsza przekrwienie błon śluzowych nosa i ułatwia oddychanie).

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
ShareInfo.pl
Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA