Szacuje się, że ponad 50 proc. bólu głowy, uznawanego za migrenowy, to wina zapalenia zatok. Chore zatoki to nie tylko katar i ból głowy. Jakie jeszcze są objawy ich zapalenia? Jak sobie pomóc?

Zapalenie zatok zwykle spowodowane jest zakażeniem wirusowym, czasem bakteryjnym, niekiedy tylko grzybiczym. Może ono przebiegać w trzech postaciach: ostrej – najczęściej dochodzi do niej w wyniku infekcji bakteryjnej (w tym wypadku zapaleniu zwykle towarzyszy silny ból i najczęściej konieczne jest leczenie antybiotykiem), przewlekłej – trwa długo. nawet do kilku miesięcy, a także nawracającej – występuje przy nieskutecznym leczeniu poprzednich postaci (zwykle nawraca w chłodne, deszczowe dni.) Zapalenie zatok często pojawia się po zwykłym przeziębieniu, a pierwsze objawy mogą nie zwrócić twojej uwagi, bo przecież zwykle po chorobie zostaje jeszcze katar. Stopniowo jednak zaczyna boleć cię głowa, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa. Dolegliwość ta nasila się szczególnie w godzinach porannych lub przy pochylaniu.

Aby sobie pomóc, wróć do starych sposobów – stosuj inhalacje długo i systematycznie, najlepiej codziennie przez 10-15 minut i nieprzerwanie przez 2-3 tygodnie. Zalegająca wydzielina odkleja się stopniowo, dlatego dopiero po pewnym czasie lecznicze olejki docierają do najgłębszych warstw, a następnie wspierają regenerację i gojenie już czystych zatok. Przestaw się również na pikantną kuchnię. Pieprz, ostra papryka, chili, pieprz cayenne, a także chrzan i gorczyca udrażniają drogi oddechowe, a jednocześnie działają na nie odkażająco. Drażnią receptory w jamie ustnej i drogach oddechowych, pobudzając je do wydzielania śluzu, po czym rozrzedzają go i ułatwiają usuwanie. Odstaw też mleko, bo choć nie nasila ono wydzielania śluzu (jak sądzono wcześniej), ale go zagęszcza. W rezultacie wydzielina zalega w zatokach, zamiast spływać do nosa. Pij natomiast dużo innych płynów, nawet 2 litry dziennie. Może to być woda mineralna, owocowe herbatki, świeżo wyciskane soki z warzyw oraz owoców. Dobrze nawodniony organizm lepiej sobie radzi z usuwaniem wydzieliny z górnych dróg oddechowych i zatok. Wypróbuj również zioła: lawendę (ma silne działanie antyseptyczne i bakteriobójcze), rumianek (zawiera alfa-bisabolol oraz garbniki, które działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie) oraz majeranek (zmniejsza przekrwienie błon śluzowych nosa i ułatwia oddychanie).

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę