
Gdzie powinny trafiać zużyte żarówki: do kontenera na szkło, metal, a może odpady zmieszane? Jeśli chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo segregować śmieci i nie popełnić błędu, dobrze trafiłeś! Sprawdź, gdzie jest właściwe miejsce dla starych żarówek.
Obecnie każdy z nas musi segregować odpady. Śmietniki mają konkretne kolory i symbole nie bez powodu. Dzięki nim jesteśmy w stanie prawidłowo segregować szkło, papier czy plastik. Rzeczą, która może wywoływać w nas niepewność jest żarówka. Gdyby składała się z samego szkła, wtedy wrzucilibyśmy ją do zielonego kosza, ale metalowa część wzbudza nasze wątpliwości. Przed wyrzuceniem jej do żółtego kosza, powstrzymuje nas z kolei szkło. Dodatkowym problemem jest rtęć. Gdzie zatem powinny trafiać stare, bezużyteczne żarówki?
Zanim dowiesz się, gdzie wyrzucać żarówki, powinieneś wiedzieć, jakie wyróżniamy:
~ klasyczne (wolframowe),
~ LED,
~ energooszczędne (kompaktowe, świetlówki).
Każdy rodzaj podlega innej utylizacji.
Zużyte, standardowe żarówki z drucikiem wolframowym można umieścić w koszu na odpady zmieszane. Błędem jest wyrzucanie ich do kontenera na szkło – szkło, którego są zbudowane, jest inne niż to, które mają np. słoje na przetwory.
Ledy należy oddać do punktu elektroodpadów. Obecne w nich domieszki elektroniczne trzeba poprawnie zutylizować – tak by nie ucierpiało na tym środowisko ani człowiek.
Natomiast modele energooszczędne są źródłem szkodliwej dla środowiska rtęci, więc nie wolno ich wyrzucać gdzie popadnie. Najlepiej oddać je do punktu zbiórki elektroodpadów. Jeśli nie ma go w twojej okolicy lub nie wiesz, gdzie dokładnie się znajduje, zanieś świetlówki do sklepu, który deklaruje chęć odbioru starej elektroniki.
Stare żarówki – gdzie zanieść?
• sklepy ze sprzętem elektronicznym,
• punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK),
• specjalne kontenery na elektroodpady, wystawione w wielu sklepach spożywczych.
Czytaj też: Gdzie wyrzucić wytłoczkę po jajkach? Polacy wciąż się mylą