REKLAMA

Generał Szymczyk odchodzi na emeryturę? Taką odprawę może otrzymać komendant główny
fot. MSWiA c/o: A. Mitura | Creative Commons Public Domain Mark Owner

To już prawdopodobnie ostatnie dni pełnienia funkcji komendanta głównego policji przez gen. insp. Jarosława Szymczyka. Generał ma wkrótce podać się do dymisji, o czym mówiło się już od dawna. Jak dowiedział się „Fakt”, słynny „generał od granatnika” może liczyć na całkiem pokaźną emeryturę po odejściu z funkcji. Ile dostanie? Co generał będzie mógł sobie za to kupić?

REKLAMA

Generał Jarosław Szymczyk ma niedługo pożegnać się z mundurem komendanta głównego. Nie da się ukryć, że jego osobę zapamiętamy głównie ze względu na niecodzienny wypadek, do którego doszło z jego udziałem w budynku Komendy Głównej w Warszawie. Doszło tam do wystrzału/eksplozji granatnika przeciwpancernego, który polska delegacja otrzymała w prezencie w czasie wizyty na Ukrainie. Miał to być granatnik „przerobiony na głośnik”. Rzeczywiście – okazało się, że był to całkiem niezły „boombox”.

Według oficjalnej wersji – kiedy generał przenosił granatnik w jednym z pomieszczeń Komendy Głównej doszło do zapłonu. Reakcja kinetyczna rozerwała wnętrze budynku. Doszło m.in. do uszkodzenia stropu – w podłodze zrobiła się dziura. Na szczęście ten przedziwny wypadek zakończył się jedynie uszkodzeniami części państwowego budynku – ofiar w ludziach nie było. Generał otrzymał w tej sprawie status poszkodowanego.

REKLAMA

„Fakt” przypomina również o innych, licznych osiągnięciach naczelnika polskiej policji. Była to m.in. ochrona partyjnych wieców, spotkań z Jarosławem Kaczyńskim oraz tłumienie protestów kobiet, a także wlepianie tysięcy unieważnianych przez sądy mandatów w czasie pandemii COVID-19.

Komendant Główny Policji gen. Szymczyk może niedługo podać się do dymisji. Czeka na niego ogromna emerytura!

Po tych wszystkich wybojach i latach ciężkiej pracy komendant ma niedługo złożyć rezygnację. Ze względu na wysoką pensję i długi staż gen. Szymczyk może potencjalnie liczyć na sowite świadczenie emerytalne. Wynagrodzenie komendanta głównego bez dodatków wynosi obecnie 19 tys. zł brutto miesięcznie. Jak wyliczył „Fakt” – na wcześniejszej emeryturze w wieku 53 lat gen. Szymczyk może otrzymywać miesięcznie nawet 75 proc. ostatniej pensji, czyli nawet do 15 tys. zł brutto!

REKLAMA

W grę wchodzi jeszcze odprawa – trzykrotność pensji plus dodatek za staż pracy, który powiększy odprawę nawet do sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia. Gen. Szymczyk może więc otrzymać nawet 120 tys. zł odprawy – pisze „Fakt”.

Co można sobie za to kupić? Według portalu extradom.pl – budowa stropu w 2023 roku to koszt nawet 275 zł od metra kwadratowego. Przeliczając odprawę komendanta głównego na powierzchnię, mógłby on sfinansować jednorazowo budowę ponad 435 mkw stropu. Z kolei siła nabywcza emerytury przeliczona na granatniki RGW-90 HH Matador – taki sam, który eksplodował w budynku KGP – to ok. 0,75 granatnika. Według Wikipedii koszt jednostkowej sztuki tej broni wynosi ok. 5 tys. dolarów, czyli ok. 20 tys. złotych.

REKLAMA