Fot.Facebook.com/narodowybankpolski

Obserwatorzy i analitycy nie dowierzają! Inflacja we wrześniu przekroczyła 17 proc. Spodziewano się, że wobec tak drastycznego wzrostu cen, Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy przynajmniej o 25 punktów bazowych. Tymczasem decyzją RPP… stopy zostały utrzymane na obecnym poziomie! Główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 6,75 proc.

To dobra informacja dla kredytobiorców. RPP pod przewodnictwem Adama Glapińskiego zignorowała ostatni skok inflacji i nie podwyższyła stóp procentowych. Decyzja pozostaje zaskoczeniem dla analityków, którzy spodziewali się podwyżek. Inflacja we wrześniu wzrosła do 17,2 proc. w stosunku do sierpniowego odczytu na poziomie 16,1 proc. Zwiastowało to kolejną podwyżkę stóp procentowych. Bankowi analitycy stawiali na co najmniej 25 pkt. bazowych w górę – czyli 0,25 pkt. proc.

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie. Raty kredytów nie wzrosną w październiku

Adam Glapiński dotrzymał jednak obietnicy, złożonej w lipcu na sopockim molo. W rozmowie z aktywistką Agro Unii powiedział wówczas, że będzie jeszcze jedna podwyżka o 25 pkt. bazowych, a potem skończy się cykl. Tak też się stało. We wrześniu RPP podwyższyło stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. W świetle dzisiejszej decyzji była to ostatnia podwyżka – tak jak zadeklarował prezes NBP.

Mimo braku podwyżki na ostatnim spotkaniu RPP, stopy procentowe pozostają na wieloletnich maksimach – pisze „Business Insider”. Równie wysoki poziom stóp mieliśmy w Polsce ostatnio w 2003 roku.

Czy cykl podwyższania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej właśnie się skończył? Tego dowiemy się najwcześniej za miesiąc, kiedy planowane jest kolejne spotkanie RPP, gdzie rada zadecyduje co dalej ze stopami procentowymi.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę