Gorąco na granicy z Białorusią! Polscy pogranicznicy zaatakowani

Funkcjonariusze Straży Granicznej Zaatakowani na polsko-białoruskiej granicy
fot. Twitter/ Straż Graniczna

Znów gorąco na granicy Polski z Białorusią! Straż Graniczna poinformowała we wtorek o incydencie na odcinku granicy polsko-białoruskiej w okolicach Dubicz Cerkiewnych, w woj. podlaskim. Migranci usiłujący sforsować stalową zaporę na pograniczu zaatakowali strażników granicznych! Rzucali w funkcjonariuszy kamieniami i gałęziami. Zdarzenie częściowo nagrano.

REKLAMA

W zeszłym roku na granicy polsko-białoruskiej powstał metalowy mur, który miał zapobiec kolejnym falą nielegalnej migracji stymulowanej przez białoruskie służby specjalne. Cudzoziemcy, którzy przyjechali na Białoruś głównie z Bliskiego Wschodu, aby przedostać się na teren Unii Europejskiej przez Polskę, wydają się sfrustrowani koniecznością forsowania zapory. Swoje niezadowolenie po raz kolejny wyładowali na funkcjonariuszach Straży Granicznej.

„Patrole polskich służb zostały zaatakowane przez grupę mężczyzn znajdujących się po stronie białoruskiej. Cudzoziemcy byli niezadowoleni, że polska granica jest ochraniana. Rzucali kamieniami i gałęziami. W strefie przy granicy znaleźli się za zgodą służb białoruskich” – napisano na oficjalnym koncie Straży Granicznej na Twitterze.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, ok. godziny 7:00 rano na odcinku granicy z Białorusią, nieopodal Dubicz Cerkiewnych. Groźna sytuacja na szczęście nie skutkowała żadnymi obrażeniami i pograniczników.

„Cudzoziemcy znaleźli się w specjalnej strefie przy granicy dzięki nieustającemu zaangażowaniu służb białoruskich w proceder nielegalnej migracji” – dodaje SG na Twitterze.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej nadal trwa. Funkcjonariusze SG zaatakowani przez cudzoziemców

Mimo tego, iż kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej został niejako informacyjnie przykryty przez o wiele ważniejsze wydarzenia – głównie inwazją Rosji na Ukrainę – pogranicznicy cały czas zmagają się z napływem cudzoziemców, którzy usiłują nielegalnie wtargnąć na teren Unii Europejskiej.

REKLAMA

Tylko minionej doby odnotowano 89 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Spośród tej liczby 12 osób podchodziło pod metalową zaporę, ale ostatecznie rezygnowało z próby przekroczenia, widząc nadjeżdżający patrol Straży Granicznej. Po wybudowaniu na granicy wysokiego muru, migranci coraz częściej wybierają stosunkowo łatwiejszy sposób przekroczenia pogranicza. 9 nielegalnych imigrantów przeprawiło się do Polski przez rzekę Istoczanka.

Tylko w marcu SG odnotowała 2,1 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Zjawisko wydaje się nasilać w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę, że w lutym było to 1,5 tys. prób, a w styczniu tylko 1,4 tys. Być może ma to związek z ocieplającą się pogodą.

Podziel się: