fot. Twitter

Temperatura na Pacyfiku wzrasta. Chińskie MSZ po raz kolejny ostrzegło Stany Zjednoczone, że podejmie stanowcze działania, jeśli Nancy Pelosi – spikerka amerykańskiej Izby Reprezentantów i trzecia najważniejsza osoba w USA – przyleci z wizytą do Tajpej na Tajwanie. „Wojsko nie będzie bezczynne” – powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

W weekend z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych wyleciał samolot z Nancy Pelosi na pokładzie. Spikerka amerykańskiej Izby Reprezentantów poleciała wizytować kilka krajów Indo-Pacyfiku. Już wtedy Chińczycy grozili, że jeśli jedna z wizyt będzie miała miejsce na Tajwanie, spotka się to z groźną reakcją ze strony ChRL. W sieci pojawiły się nagrania chińskich składów kolejowych, które rzekomo przewoziły sprzęt wojskowy do prowincji Fuijan – graniczącej przez morze z Tajwanem.

Pelosi – która jest znana z ostrej krytyki Pekinu – dziś rozpoczyna swoją podróż po Azji. Pierwszym przystankiem będzie Singapur. Według doniesień medialnych – jak podaje RMF 24 – spikerka ma odwiedzić również Tajwan. To właśnie te informacje tak niepokoją Chińczyków. ChRL uważa Tajwan za część swojego terytorium, więc traktuje jak zniewagę każdą legitymizację tajwańskiej władzy – np. w postaci wizyt wysoko postawionych urzędników rządowych, jak Pelosi.

W związku z groźbami Chin, Amerykanie skierowali na Morze Południowochińskie grupę siódmej floty wraz z lotniskowcem USS Ronald Reagan. W amerykańskim parlamencie już został złożony dokument o ewentualnej pomocy dla Tajwanu – podobny do ustawy, która umożliwiała pomoc Ukrainie.

Nancy Pelosi poleci na Tajwan pomimo chińskich gróźb? „Wizyta nie została uwzględniona w oficjalnym planie podróży”

Według nieoficjalnych doniesień CNN Przewodnicząca Izby Reprezentantów może odwiedzić Tajpej wbrew groźbom strony chińskiej. Amerykańska stacja – podając informację – powołała się na doniesienia od wysoko postawionego urzędnika w USA oraz drugiego – na Tajwanie. CNN zauważa również, że wizyta w Tajpej nie jest uwzględniona w oficjalnym planie podróży.

Kilkanaście godzin temu tajwańskie media poinformowały, że Nancy Pelosi odwiedzi stolicę kraju we wtorek. Miałaby wylądować na lotnisku w Tajpej o godz. 22:00 czasu lokalnego. Jeśli do tego dojdzie, Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów będzie najwyższym rangą wybranym urzędnikiem USA, który odwiedzi wyspę od ponad 25 lat!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę