O godz. 23 w piątek czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego, Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Tym samym rozpoczął się blisko roczny okres przejściowy, podczas którego sytuacja dla pracujących tam obywateli innych państw UE pozostanie praktycznie niezmieniona.

W referendum przeprowadzonym w dniu 23 czerwca 2016 roku, za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE opowiedziało się 52 proc. głosujących. Brytyjski premier Boris Johnson, na godzinę przed tym historycznym wydarzeniem stwierdził, że jest to chwila narodowej odnowy i zmiany.

Wielka Brytania opuszcza Unię po 47 latach i miesiącu członkostwa (weszła do ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej 1 stycznia 1973 r.). Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by jakiekolwiek państwo członkowskie wystąpiło z Unii. Przez ostatnie trzy i pół roku toczyły się spory o kształt brexitu, co podzieliło kraj. Johnson po zwycięstwie w grudniowych wyborach do Izby Gmin deklarował, że nadchodzi czas na pojednanie. Wyjście z UE przez jednych było opłakiwane, zaś zwolennicy brexitu świętowali. Najważniejsze obchody zostały zorganizowane przez Nigela Farage’a (który niestrudzenie walczył o wyjście z Unii) i odbyły się przed siedzibą parlamentu w Londynie. Wszyscy są jednak świadomi, że dopiero nadchodzące 11 miesięcy rozstrzygnie to, jak będą wyglądały relacje kraju z UE.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna