Fot. Pexels.com/Nataliya Vaitkevich

– Obecnie 54 proc. dorosłych Polaków jest zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką albo zarejestrowanych w systemie – poinformował w czwartek na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Z kolei prof. Andrzej Horban powiedział, co trzeba robić, by uniknąć nowego lockdownu. – Szczepmy się – zaapelował.

Dworczyk ocenił, że spada dynamika rejestracji na szczepienia przeciw koronawirusowi, a spadek w ujęciu tygodniowym wynosi obecnie 30 proc. – To bardzo niepokojące zjawisko – stwierdził.

Szef KPRM ujawnił, iż w tym tygodniu niemal milion dawek szczepionki nie dojechało do punktów podawania preparatów, gdyż ich personel zrezygnował z dostaw. – Nie ma zainteresowanych osób – wyjaśnił polityk.

Do kwestii szczepień odniósł się także prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19.

Specjalista stwierdził, że za jakiś czas w Polsce zacznie dominować odmiana Delta. W jego opinii w obliczu zagrożenia czwartą falą pandemii „jedyną radą są szczepienia”.

– Z jednej strony zrobiliśmy wielki wysiłek, tworząc system szczepień, stający się coraz bardziej dostępny. Z drugiej – nakłaniamy placówki służby zdrowia, aby przekonywały niezaszczepionych, by przyjęli preparaty – mówił doradca premiera.

– Jeśli nie chcemy cierpieć z powodu pozamykanych biznesów, z dzieci siedzących w domu zamiast w szkole, szczepmy się – przestrzegł Horban.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę