Reuters: Ranni zostaną ewakuowani z Mariupola. Jest zgoda Kremla
fot. Полк „Азов” | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Siły Zbrojne Kolumbii poinformowały, że tamtejsi specjaliści zostaną wysłani do Ukrainy w celu szkolenia armii operacji wojskowych z zamiarem neutralizacji min lądowych. Potwierdził to kolumbijski minister obrony Diego Molano Aponte.

Jak podaje portal Ukrinform, cytując CNN plany te były zgłaszane w kontekście oświadczenia Ministerstwa Obrony Kolumbii. Podano, że 11 inżynierów wojskowych z Kolumbii trafi do jednego z nienazwanych krajów NATO, sąsiadujących z Ukrainą, gdzie przejdą szkolenie.

– Kolumbia, jak zawsze jest zaangażowana w wartości wolności i praw człowieka i w tym przypadku wnosi konkretny wkład… jako globalny kraj partnerski NATO – powiedział kolumbijski minister obrony Diego Molano Aponte.

Dzień przed ogłoszeniem tych informacji doszło do ważnego z militarnego punktu widzenia wydarzenia. Stany Zjednoczone oficjalnie zadecydowały o przyznaniu Kolumbii oficjalnego statusu sojusznika USA poza NATO.

24 lutego br. prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą infrastrukturę, prowadząc zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i miasteczek przy użyciu artylerii, granatów rakietowych i pocisków balistycznych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę