fot. PHILL THORNTON PHOTO

Różne przyczyny mogą powodować nasze wzmożone zainteresowanie kalorycznością alkoholu. Może chodzimy na siłownię i w trosce o budowę czystej masy mięśniowej ważymy każdą kalorię? A może po prostu chcemy schudnąć lub utrzymać aktualny wygląd, który nam odpowiada? To oczywiście zaledwie kilka sytuacji, gdy kalorie w piwie, winie, czy też w czymś mocniejszym mogą mieć dla nas szczególne znaczenie. W dzisiejszym wpisie podejmujemy ten istotny dla wielu temat – zachęcamy do lektury!

Kaloryczność alkoholu

Napoje alkoholowe – jak sama nazwa wskazuje – zawierają alkohol etylowy. I to właśnie on, obok cukru wyczuwalnego w słodszych specjałach, stanowi główny czynnik determinujący wartość energetyczną napitku. Jeden gram czystego alkoholu, zawiera aż 7 kalorii, czyli więcej niż jeden gram węglowodanów (ten ma 4 kalorie). Zawartość alkoholu w danym trunku określamy zazwyczaj jednak nie w gramach, lecz w procentach w przeliczeniu na 100 ml. Nietrudno zatem domyślić się, że najbardziej kaloryczne okażą się trunki wysokoprocentowe, a do tego słodkie – czyli np. likiery. Kalorie w alkoholu wytrawnym i niezbyt mocnym, takim jak wino wytrawne, wyrazimy zatem za pomocą mniejszych liczb.

Kalorie w mocnych alkoholach

Próbując stworzyć coś w rodzaju tabeli kaloryczności alkoholu, zacznijmy od trunków mocnych, takich jak wódki. Ile kalorii ma wódka czysta? W 100 g trunku o mocy 40% jest ich 231. Zbliżoną wartością energetyczną wyróżnia się gin. W sposób naturalny nasuwa się zatem pytanie – ile kalorii ma wódka smakowa? Źródła na ogół podają liczbę około 260 w przeliczeniu na analogicznej wielkości porcję trunku. A ile jest kalorii w alkoholu takim jak whisky? Zazwyczaj spotkamy się z informacją, że od około 230 do 250. W 100 ml rumu, takiego jak np. Bacardi, będzie ich około 240. W 100 ml koniaku – od 220 do nawet 260 kalorii. W 100 ml likieru Advocat drzemie około 280 kalorii, a w takiej samej porcji Blue Curacao – nawet 300!

Ile kalorii ma wino?

Wina to trunki charakteryzujące się o wiele niższą zawartością alkoholu niż wyżej wymienione mocne napitki. Oznacza to, że o ich wartości energetycznej decyduje przede wszystkim ilość cukru resztkowego. A zatem kaloryczność wina determinuje stopień jego wytrawności. Ile kalorii ma wino wytrawne? W 100 ml wina wytrawnego o czerwonej barwie znajduje się około 68 kalorii, półwytrawnego – około 85. Wyższą wartością energetyczną odznaczają się naturalnie wina półsłodkie i słodkie. W 100 ml tego ostatniego może być nawet 105 kalorii.

Wiemy już zatem ile kalorii ma wino czerwone. A ile kalorii ma wino białe? Nieco mniej niż to o rubinowej barwie. W 100 ml wina białego wytrawnego jest 66 kalorii, słodkiego zaś – zazwyczaj nieco poniżej 100.

A jaka jest kaloryczność wina musującego? I w tym przypadku kluczowe znaczenie ma jego smak. Posłużmy się przykładem dobrze znanej wszystkim miłośnikom bąbelków włoskiej perełki. A zatem – ile kalorii ma Prosecco? W 100 ml wytrawnej wersji alkoholu, czyli extra brut, jest ich około 66–70. W wersji nieco łagodniejszej, czyli extra dry – około 80. Decydując się na Prosecco w wersji półsłodkiej, powinniśmy liczyć się z tym, że spożywając 100 ml tego napitku, dostarczymy około 100 kalorii. Jeszcze wyższa okaże się oczywiście kaloryczność wina w odsłonie słodkiej (choć ta w przypadku Prosecco należy do rzadkości).

No dobrze, ale jakie jest najbardziej kaloryczne wino? Zdecydowanie to słodkie i wzmacniane. Ile jest kalorii w winie Porto? Około 160 w 100 ml!

Kalorie w piwie

Ile jest kalorii w piwie? W praktyce nawet o połowę mniej niż w winie! Należy jednak pamiętać, że objętościowo spożywamy go zazwyczaj kilka razy więcej niż trunku z winogron. Podaje się, że kalorie w piwie to od 43 do 49 w przeliczeniu na 100 ml. Mowa oczywiście o standardowym jasnym trunku o mocy około 5%. Bardziej tuczące są piwa mocniejsze, 7-9 procentowe, czy też piwa smakowe – w butelce tego typu specjału znajduje się nawet 270-290 kalorii. Jeszcze więcej może być ich w smakowym piwie ciemnym. Wypicie butelki takiego napoju może równać się dostarczeniu ponad 300 kalorii! Miłośnicy piwa bez procentów pewnie ucieszą się z faktu, że w butelce piwa bezalkoholowego kalorii jest o połowę mniej.

Jak zatem widać, osoby liczące się z każdą kalorią powinny przywiązywać wagę do każdego wypitego kieliszka mocnego trunku, a w przypadku win sięgać raczej po ich wytrawne czy półwytrawne wersje. Choć oczywiście nie powinniśmy zawsze odmawiać sobie przyjemności płynącej z degustacji lampki Porto czy kieliszka likieru. Kilka dodatkowych kalorii to przecież nie koniec świata, zwłaszcza wtedy, gdy potrafimy zachować umiar i jesteśmy aktywni.