Minęło zaledwie kilkanaście dni od obostrzeń rządowych, związanych z izolacją domową. Niektórzy już nie dają sobie rady z izolacją a możliwe scenariusze nie napawają optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że czas społecznej izolacji potrwa długo.

Polska jest w początkowej fazie epidemii, a szczyt zachorowań prognozowany jest na połowę kwietnia. Rząd już od pewnego czasu nakazuje izolację społeczną i wprowadza szereg obostrzeń. Jak długo jeszcze będziemy musieli być odizolowani w domach?

Jak informuje wizaz.pl eksperci cytowani przez „The Atlantic” zakładają kilka możliwych scenariuszy. Najbardziej optymistyczny zakłada izolację trwającą około 2 miesiące. Niestety brana pod uwagę jest również czarna wizja – wtedy izolacja może potrwać nawet 18 miesięcy.

Możliwe scenariusze, zależą od tempa rozwoju choroby. Izolacja potrwa do 2 miesięcy jeżeli liczba nowych zachorowań będzie spadać i wirus stanie się mniej groźny. Izolacja potrwa od 2 do 4 miesięcy, jeśli będą możliwości zdobywania informacji na temat wirusa, wtedy będzie możliwa izolacja tylko osób najbardziej narażonych. Scenariusz izolacji trwającej od 4 miesięcy do roku zakłada, że wirus spowolni latem, ale może znowu uaktywnić się jesienią. Oznaczałoby to stopniowe otwieranie niektórych sklepów i restauracji, ale nadal zakaz masowych imprez. Najgorszy scenariusz zakłada izolację trwającą od roku do 18 miesięcy. On zakłada, że izolacja potrwa aż do momentu, kiedy opracowana i rozpowszechniona zostanie szczepionka.

Izolacja, która potrwałaby kilkanaście miesięcy mogłaby całkowicie zrujnować gospodarkę i doprowadzić do bankructwa. Być może świat nauczy się żyć z koronawirusem. Społeczeństwo będzie musiało funkcjonować na innych zasadach i przywyknąć do częstego mycia rąk, ciągłej dezynfekcji oraz unikania niepotrzebnych podróży, a nawet kontaktów międzyludzkich.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę