Ile zarabia prezydent USA? Po pierwszym Bidenowi jeszcze zostaje!

Joe Biden
Fot.Facebook.com/WhiteHouse

Joe Biden w najbliższych dniach zawita w Polsce, gdzie odbędzie swoją drugą wizytę w ciągu niecałego roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych przemówi do Polaków i spotka się z głową polskiego państwa Andrzejem Dudą. Patrząc na zawieruchę, jaka w ostatnich latach dotknęła świat, Biden – jako przywódca największego mocarstwa na świecie – ma dużo na głowie. Czy oprócz władzy i ogromnej odpowiedzialności może liczyć na dobre wynagrodzenie? Ile zarabia prezydent USA i jak mają się jego zarobki do pensji polskiego prezydenta?

REKLAMA

W ciągu swojej wieloletniej kariery Biden zdążył zgromadzić na swoich kontach miliony i z pewnością wiódłby dostatnie życie nawet bez starania się o fotel prezydenta USA. Niemniej jednak jako głowie państwa przysługuje mu uposażenie i to nie byle jakie! W porównaniu chociażby z polskim prezydentem, Joe Biden zarabia krocie!

Jak donosi „Super Express” – uposażenie 46. prezydenta USA wynosi 400 tys. dolarów rocznie. W przeliczeniu na naszą walutę to 1,8 mln złotych rocznie, a 150 tys. złotych miesięcznie. To jednak nie wszystko. Za swoją służbę Bidenowi przysługuje także dodatek reprezentacyjny w wysokości 50 tys. dolarów (225 tys. złotych) oraz dodatek za delegacje w wysokości 100 tys. dolarów (450 tys. złotych). Budżet USA przewiduje nawet… pokrycie kosztów rozrywki prezydenta. Rocznie otrzymuje na ten cel 19 tys. dolarów (85 tys. złotych).

Prezydent USA zarabia krocie! Jak wygląda w porównaniu pensja Andrzeja Dudy?

Mniej więcej takiej samej wysokości pensje otrzymywali poprzednicy prezydenta Bidena. Barack Obama inkasował na swoim koncie 394 tys. dolarów rocznie a Donald Trump tyle samo co Biden – 400 tys. dolarów. Dla tego ostatniego kwota nie robiła żadnej różnicy, gdyż w ciągu życia dorobił się miliardów na rynku nieruchomości. Całą pensję oddawał na cele charytatywne.

REKLAMA

Jak pensja prezydenta USA ma się do wynagrodzenia prezydenta Polski? Andrzej Duda w dolarach pensji nie policzy, dlatego również w jego interesie jest dbać o siłę złotówki. W naszej walucie prezydent inkasuje miesięcznie 25 tys. złotych (300 tys. złotych rocznie). To tyle, ile Biden zarabia w dwa miesiące, jednak należy uwzględnić różnicę skali, jaka istnieje pomiędzy naszym krajem a USA.