Internauci wściekli po wydarzeniu z udziałem Dudy. „Wstyd, z mordercami się macasz”

Andrzej Duda zapalił świece chanukowe. Internauci wściekli
fot. Twitter | KP

Ten gest Andrzeja Dudy wywołał burzę wśród internautów! Prezydent, w towarzystwie pierwszej damy oraz naczelnego rabina Polski, odpalił świece chanukowe w Pałacu Prezydenckim. Jest to ważny gest nie tylko dla polskiej społeczności żydowskiej, ale również dla samej Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta. Ma ona bowiem korzenie żydowskie po swoim ojcu, pisarzu – Julianie Kornhauserze. Relacja z wydarzenia została zamieszczona na Twitterze… i się zaczęło!

REKLAMA

„To święto zwycięstwa Izraela nad okupantami, którzy chcieli odebrać Izraelowi jego ojczyznę i religię” – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie wydarzenia.„Przyjęliście Ukraińców Żydów i nie-Żydów i z całego serca dziękuję za ten akt braterstwa i człowieczeństwa.”

„To wspólne zobowiązanie, aby pamiętać o tych, którzy dziś nie mają światła. Módlmy się, aby następna Chanuka była świętem światła także na Ukrainie” – dodał naczelny rabin Polski Michael Schudrich.


REKLAMA

Chanuka to żydowski okres świąteczny, trwający 8 dni. Przypada on 25 dnia miesiąca Kislew, a w tym roku 18 grudnia. Każdego dnia Chanuki wierni wyznania mojżeszowego zapalają po jednej świecy, na dziewięcioramiennym świeczniku, tzw. Chanukiji. Święto Chanuki upamiętnia ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej w 165 r. p.n.e., znanej także, jako Świątynia Króla Salomona.

Burza po obchodach Chanuki w Pałacu Prezydenckim. „Tu jest Polska, a nie Polin”

Pod postem na Twitterze, w którym zamieszczono klip z zapisem transmisji z wydarzenia w Pałacu Prezydenckim, zaroiło się o krytycznych komentarzy. Wielu było niezadowolonych, że Andrzej Duda zorganizował oficjalne obchody żydowskiego święta.

REKLAMA

„Wstyd i hańba dla prezydenta, grzech dla katolika!” – napisał jeden  z komentujących.

„O ku*wa, znowu te świece. Rzygać się chce” – brzmi komentarz innego.

„Polskich ofiar UPA nie szanuje, Żydów i Ukraińców wielbi, to ma być prezydent Polski?” – pyta twitterowicz.

„Do Izraela wyp***ac to jest Polska nie Ukropolin” – oburzała się kolejna osoba.

„Wstyd, z mordercami wolnej Palestyny się macasz” – zarzucał prezydentowi inny internauta.

„Nie zauważyłam zapalania świec adwentowych w kancelarii. Ale po czynach ich poznacie” – zwracał uwagę użytkownik Twttera.

„Tu jest Polska, a nie Polin, szanowny Panie. Radzę pamiętać” – brzmi kolejny komentarz pod tweetem Kancelarii Prezydenta.

Podziel się: