REKLAMA

Jak czyścić nagrobki
fot. Pixabay

Jak czyścić nagrobki? Poznaj 3 niezawodne sposoby na ich czyszczenie. To najlepsze rozwiązanie dla każdego typu pomnika. To bardzo ważna czynność przed dniem Wszystkich Świętych.

REKLAMA

1 listopada to dzień w roku, który skłania każdego do refleksji przypominając o zmarłych bliskich. Odwiedzamy ich na cmentarzach, ale przed tym porządkujemy, odświeżamy, czyścimy nagrobki.

Czyszczenie nagrobków – dlaczego to tak istotne?

Czyszczenie nagrobków to bardzo ważne zadanie, ponieważ pozwala utrzymać pamięć o naszych bliskich, dbając o ich pomniki. To wyraz szacunku i czas zadumy. Nagrobki wykonane są z różnych materiałów, dlatego też z biegiem czasu ulegają zanieczyszczeniom, które mogą być ciężkie do usunięcia. Dlatego prezentujemy trzy najskuteczniejsze sposoby, które sprawdzą się przy czyszczeniu nagrobków wykonanych z różnych materiałów.

REKLAMA

Jak czyścić nagrobki? 3 niezawodne sposoby

Woda i mydło
Najprostszym i najtańszym sposobem na czyszczenie nagrobków to zastosowanie ciepłej wody i łagodnego mydła. To odpowiednie rozwiązanie dla większości materiałów, takich jak granit, marmur, piaskowiec czy beton. Wetrzyj mydło w nagrobek, następnie delikatnie wypoleruj go miękką szczotką lub gąbką, a na koniec dokładnie opłucz czystą, ciepłą wodą. Unikaj agresywnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię nagrobka.

Ocet balsamiczny lub pasta z sody oczyszczonej
Jeśli na nagrobku widoczne są cięższe zabrudzenia, warto sięgnąć po domowe środki czyszczące. Świetnie sprawdzi się ocet balsamiczny z wodą do czyszczenia granitowych lub marmurowych nagrobków. Nagrobki wykonane z betonu lub piaskowca zastosuj pastę z sody oczyszczonej i wody. Po nałożeniu jej na nagrobek, pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz wodą.

REKLAMA

Środki czyszczące
Dla niektórych materiałów, takich jak brąz czy miedź, najlepszym rozwiązaniem może być użycie profesjonalnych środków czyszczących. Te środki są zoptymalizowane do konkretnych materiałów i zawierają składniki, które pomagają w usuwaniu trudnych plam i zanieczyszczeń.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA