Jak długo przechowywać śledzie? Zawsze zwracaj uwagę na 1 szczegół

śledzie
fot. Pixabay

Śledzie to rewelacyjna przekąska, a także składnik świątecznych sałatek. Niestety, niektórzy z nas nie do końca wiedzą, jak długo przechowywać filety, aby były długo świeże i jednocześnie zachowały cały swój smak. W tej sytuacji istotne są dodatki. Płaty śledziowe w oleju mogą leżeć w chłodziarce przez parę tygodni. Natomiast te w śmietanie najwyżej 2-3 dni.

REKLAMA

Odległym terminem przydatności odznaczają się śledzie w oleju pakowane hermetycznie. Jeśli położymy je w lodówce, zachowają walory smakowe i świeżość nawet do 6 tygodni. Aczkolwiek nie wszystkie śledzie będą miały jednakową datę. Na czas przechowywania wpływają dodatki, z jakimi przyrządzone są filety. Ile czasu je przechowywać?

Śledzie, na tle innych filetów, są mocno solone. Odznaczają się intensywnym smakiem, a sól ponadto wydłuża ich datę ważności. Błyskawicznie niestety psują się płaty rybne zatopione w majonezie, śmietanie lub z dodatkiem warzyw, np. cebuli. Takie ryby trzeba przechowywać w optymalnych warunkach, aby zapobiec rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów.

REKLAMA

Przechowywanie śledzi

Hermetycznie zapakowane filety śledziowe w oleju lub w occie będą nadawały się do konsumpcji nawet przez 4-6 tygodni. Warto pamiętać, że im dłużej ryby będą znajdować się w marynatach, tym ich smak będzie mocniejszy. Z kolei po otwarciu trzeba włożyć je do chłodziarki i spożyć w ciągu 2-3 tygodni.

Co skraca czas przechowywania śledzi?

Gdy filety połączymy ze śmietaną, jajkami, warzywami (również cebulą), domowymi sosami czy świeżymi owocami, wówczas skróci się ich termin przydatności do spożycia.

REKLAMA

Swojskie śledzie z dodatkiem śmietany i cebuli. Na co warto uważać?

Przekąski i sałatki ze śledzi mają krótki termin przydatności. Filetami można się poważnie zatruć. Dodatki, takie jak jogurt, majonez, śmietana, cebula i inne warzywa psują się momentalnie.

Śledzie zatopione w śmietanie z dodatkiem cebuli czy sałatka śledziowe będą świeże jedynie przez 2-3 dni. Domowe specjały powinniśmy zawsze trzymać w lodówce, najlepiej zapakowane w szklany słoik lub szczelny pojemnik na produkty spożywcze. Tym samym potrawa będzie psuła się wolniej, a jej zapach nie przeniknie na pozostałe pokarmy składowane w lodówce.

Podziel się: