Jak gotować fasolę, aby była lżej strawna? Podpowiadamy

Jak gotować fasolę, aby była lżej strawna?
fot. screen Youtube / French Cooking Academy

Fasola to smaczne i wartościowe warzywo bogate w białko. Warto więc umieścić ją w swojej diecie. Aby jednak uniknąć uciążliwości związanych z jej spożyciem, trzeba nasiona poprawnie ugotować. Dobrze jest je wcześniej namaczać i pozostawić garnek bez pokrywki, dzięki czemu fasola nie będzie powodować dyskomfortu. Z naszymi wskazówkami wszystko pójdzie jak z płatka.

REKLAMA

Jak gotować fasolę, aby była lżej strawna?

Za wywoływanie przykrych dolegliwości trawiennych odpowiadają obecne w fasoli lektyny. Hamują one uwalnianie trypsyny – enzymu rozkładającego białka. W ten sposób utrudniają przeistaczanie protein w organizmie, co przyczynia się do powstawania gazów i wzdęć. Na szczęście można w łatwy sposób poskromić działanie tego związku i cieszyć się smakiem strączków bez nieprzyjemnych objawów.

Wystarczy zalać nasiona wodą i odstawić je na 12 godzin. Po tym czasie można je ugotować w świeżej wodzie, najlepiej bez pokrywki. Dzięki temu zostanie usunięta znaczna część gazotwórczej substancji, przy równoczesnym zachowaniu walorów smakowych i odżywczych fasoli. Wymoczone ziarna można także gotować przez krótszy czas, co dodatnio wpłynie na zawartość związków odżywczych. Warto również zbierać pianę gromadzącą się na powierzchni płynu – tam także znajdują się niepożądane składniki, które odpowiadają za dyskomfort po spożyciu.

REKLAMA

Inne sposoby

Jeśli twój układ trawienny jest szczególnie wrażliwy, możesz wymieniać wodę podczas gotowania strączka. Rozważ przygotowanie fasoli z dodatkiem przypraw, które przeciwdziałają wzdęciom. Należą do nich: kolendra, kmin rzymski, majeranek czy koper włoski. W dodatku dobrze łączą się z nasionami roślin strączkowych, zmniejszając negatywny wpływ lektyn.

Podziel się: