Problem utraty danych dotyczy sporej części użytkowników komputerów. Przyczyn utraty plików może być bardzo dużo – czasami mowa o uszkodzeniu dysku, ale mogło też dojść do przypadkowego skasowania. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że utraciliśmy bardzo ważne zdjęcia, filmy czy dokumenty biurowe. W tym artykule podpowiemy, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie plików w całości, a także, w jaki sposób możesz przywrócić swoje dane.

Odzyskiwanie danych z dysku

Odzyskiwanie danych z dysku to bardzo skomplikowany proces. To, czy dane w ogóle uda się odzyskać zależy zarówno od przyczyny ich utraty, jak i od postępowania użytkownika. Niezależnie od przypadku najważniejsze jest, aby nie zwlekać z próbą odzyskania danych. Przykładowo, jeżeli zdaliśmy sobie sprawę, że utraciliśmy dane – czy to w wyniku uszkodzenia dysku, czy też omyłkowego usunięcia, długie czekanie może zniweczyć nasz plan odzyskania plików. Zapisywanie nowych danych na komputerze spowoduje, że zastąpią one pliki, które chcemy odzyskać.

Utrata danych może nastąpić w wyniku poważnej awarii dysku – uszkodzenia logicznego lub fizycznego. To, w jaki sposób należy odzyskać dane w konkretnej sytuacji, zależeć będzie od rodzaju awarii. Najgorsze, co może zrobić użytkownik, to samodzielna próba naprawy dysku w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Na forach bardzo często spotyka się porady dotyczące domowych sposobów naprawy – na przykład przyłożenie talerzy do innego dysku. Warto zdać sobie sprawę, że dysk to urządzenie niezwykle wrażliwe i już samo wyjęcie go z obudowy może skutkować rozkalibrowaniem. Ponadto takie przykładanie talerzy może spowodować zmiany w ich położeniu względem siebie, a to prowadzi tylko do większych strat. Owszem, w profesjonalnych laboratoriach wykonuje się takie czynności, ale za pomocą precyzyjnych narzędzi i przez specjalistę.

Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu

Każdy z nas słyszał z pewnością o umieszczaniu zalanego laptopa w naczyniu z ryżem. Oczywiście ryż posiada właściwości higroskopijne, jednak nie jest w stanie osuszyć podzespołów – w tym dysku – i zapobiec utracie danych. Jeżeli zależy Ci na odzyskaniu plików, to zaraz po zalaniu odłącz laptopa od źródła zasilania, wyciągnij baterię (jeżeli model na to pozwala), a następnie zapakuj urządzenie do torby antyelektrostatycznej i zanieś je do laboratorium. Odzyskiwanie danych z dysku w przypadku zalania to zadanie wyłącznie dla profesjonalisty.

Skasowane pliki – ważne jest, aby działać jak najszybciej

Przypadkowe skasowanie pliku może być bardzo frustrujące – szczególnie jeżeli omyłkowo usuniemy ważne dokumenty, zdjęcia z wakacji czy listę różnych haseł i kodów. Wbrew pozorom mamy duże szanse na odzyskanie tych danych, ponieważ każdy plik pozostawia po sobie ślad na nośniku – nawet jeżeli został usunięty „na zawsze”. Po usunięciu pliku znika on z pola naszego widzenia, jednak wciąż jest obecny na naszym nośniku. Zostaje on po prostu oznaczony przez dysk – i gotowy do nadpisania. Dlatego jeżeli będziemy zapisywać na dysku nowe pliki – istnieje duże prawdopodobieństwo, że zastąpią one poprzednie dane. W takim przypadku ich odzyskanie będzie niemożliwe, nawet jeżeli doszło do nadpisania tylko fragmentu usuniętego pliku. Najważniejsze jest jak najszybsze przywrócenie pliku – aby system nie zapełnił jego sektorów.

Skasowane pliki co robić?

• Jak wspomniano wyżej, najważniejsze jest, aby nie dopuścić do nadpisania. Dlatego każda operacja wykonywana na komputerze może być bardzo ryzykowna.

• Nawet instalowanie programu do odzyskiwania danych przez osobę, która nie posiada odpowiedniej wiedzy, może skutecznie zniweczyć szanse na przywrócenie naszych plików. Jeżeli nie jesteś specjalistą data recovery – nie podejmuj się samodzielnego przywrócenia plików poprzez darmowe programy dostępne w Internecie.

• Warto zauważyć, że darmowe programy z reguły umożliwiają tylko podgląd danych albo odzyskanie miniaturek zdjęć – nie pozwalają na przywrócenie plików w pełnych rozmiarach.

• Jeżeli doszło do skasowania danych – nie korzystaj z komputera, nie przeglądaj Internetu ani poczty (nawet pobranie przez system aktualizacji może spowodować nadpisanie plików).

• Udaj się ze swoim komputerem do profesjonalnego laboratorium odzyskiwania danych. Jest to najlepszy i tak naprawdę jedyny sposób, jeżeli chcesz odzyskać całość utraconych danych.

Utracone ważne dane – gdzie się udać po pomoc?

Ważne jest, aby korzystać tylko z usług profesjonalistów, mających zarówno wiedzę, jak i doświadczenie. Niestety bardzo często możemy natknąć się na pseudofachowców, którzy zamiast odzyskać nasze dane, przez swój brak umiejętności z zakresu data recovery, tylko pogorszą sprawę. Jeżeli chcesz odzyskać swoje dane, nie ryzykuj – skontaktuj się z Kliniką Danych. Pomogliśmy już wielu Klientom, posiadamy specjalistyczne i bogato wyposażone laboratorium. Zajmujemy się również bardzo trudnymi przypadkami – odzyskujemy dane utracone w wyniku rozmaitych zdarzeń. Zapraszamy!

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę