Balkon w miejskich mieszkaniach to często miejsce, które służy nam do odpoczynku. Jego wadą, szczególnie w blokach budowanych kilkadziesiąt lat temu, jest mała przestrzeń. Jak urządzić ją tak, by oszczędzić miejsce, a jednocześnie cieszyć się atrakcyjnie urządzonym balkonem?

Urządzanie balkonu – od czego zacząć?

Aranżacja balkonu jest w dużej mierze uzależniona od jego wielkości. Inaczej zaplanujemy duży balkon lub taras, na którym zmieścimy meble ogrodowe i roślinność, a inaczej ten maleńki w bloku, który pozwala na zrobienie zaledwie dwóch kroków.

Przede wszystkim, musimy wybrać materiał na podłogę. Zazwyczaj balkon pokryty jest kafelkami, jednak to rozwiązanie, choć praktyczne, sprawia, że podłoga jest zimna. Tymczasem na podłodze balkonu możemy zamontować na przykład deski tarasowe, gresowe płytki na balkon, płyty gumowe, a nawet dywany balkonowe. Świetnie sprawdza się też drewno, pod warunkiem, że będzie odpowiednio twarde i odporne na działanie wody, mrozu czy promieni słonecznych. Bardzo wygodne są np. klepki z modrzewia, mocowane na niewidoczne zatrzaski bądź wkręty. Naturalnego wyglądu balkonowi nada natomiast sztuczna trawa, którą jesienią możemy po prostu zwinąć i przechować do wiosny. Warto  też zasłonić czymś metalowe barierki – doda to balkonowi kameralności.

Technorattanowy stolik ze schowkiem na małym balkonie, fot. Ogrodosfera.pl

Meble – czy mogą pomóc zaoszczędzić miejsce?

Po wykonaniu podłogi i osłony balustrady, możemy planować wyposażenie balkonu. Na tym o dużej powierzchni zmieszczą się nawet meble ogrodowe, np. technorattanowa kanapa czy fotele. Do tego wystarczy stolik, donice z zielenią i balkon nabierze charakteru.

Najczęściej jednak mamy do dyspozycji mały balkon przy mieszkaniu w bloku. Tu warto pomyśleć o rozwiązaniach, które zaoszczędzą nam przestrzeń, a jednocześnie zapewnią miejsce do przechowywania rzeczy w sezonie zimowym.

Świetnie sprawdzą się na przykład skrzynie ogrodowe, które możemy wykorzystać zarówno jako siedziska, jak i schowki. Ciekawe propozycje można zobaczyć w sklepach internetowych między innymi na stronie ogrodosfera.pl, gdzie skrzynie ogrodowe są już wyposażone w wygodne poduchy. Takie skrzynie mogą łatwo posłużyć nam jako ławeczki albo na przykład jako stolik kawowy.

Dopasować możemy je do każdego balkonu, ponieważ dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, a wykonane są np. z zaimpregnowanego drewna, plastiku czy rattanu. Są też i takie, które wyglądają jak ławka ogrodowa z oparciem. Wystarczy położyć na nich wygodne poduszki, by zyskać atrakcyjne miejsce wypoczynku, a jednocześnie przydatny, pojemny schowek.

Na nieco większych balkonach ciekawym pomysłem może być też barek ogrodowy, który może posłużyć za stolik kawowy lub miejsce, na którym postawimy rośliny. Pod blatem znajduje się zamykana szafka, w której zmieścić możemy sporo rzeczy. Co istotne, barek ma zamocowane kółka, które ułatwiają jego przemieszczanie.

Na małym balkonie wykorzystać możemy także różnego rodzaju szafki i regały ale ważne, żeby były przeznaczone do użytku zewnętrznego. Możemy wybrać wąskie modele mieszczące się pod parapetem, dzięki czemu zagospodarujemy to miejsce np. na przechowywanie niewielkich narzędzi ogrodowych czy ziemi lub zapasowych doniczek. Można je trzymać na przykład w kolorowych koszykach albo drewnianych skrzynkach.

Jeżeli myślimy o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, możemy też rozważyć zamocowanie naściennych uchwytów na rowery. Wówczas nasz jednoślad nie będzie się przewracał, a powieszony na ścianie, nie zajmie dużo miejsca.

Skrzynia balkonowa z poduszkami, fot. Ogrodosfera.pl

Kwiatowe wykończenie

Balkon to doskonałe miejsce na roślinność. Na barierkach możemy powiesić kwiaty w specjalnych donicach (świetnie wyglądają pelargonie lub surfinie), albo postawić zioła w doniczkach, które wykorzystamy do przyrządzania potraw. Możemy też pomyśleć o założeniu ogrodu wertykalnego, który pięknie zazieleni nam balkon, nie zajmując jednocześnie dużo miejsca.

Nastroju, zachęcającego do spędzania na balkonie letnich wieczorów, doda odpowiednie oświetlenie. Możemy zawiesić sznur ledowych lampek albo pojedyncze kule. Ważne, by miały możliwość zastosowania na zewnątrz mieszkania.

Dzięki dopasowaniu wyposażenia balkonu do naszych potrzeb i gustu, ta niewielka przestrzeń może stać się ulubionym miejscem relaksu zarówno dla nas, jak i naszych domowników czy gości.

Balkon z zamontowanymi osłonami z technorattanu ozdobiony kwiatami, fot. Ogrodosfera.pl
Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę