Początek roku to idealny czas, żeby pomyśleć o wakacjach i o środkach, które będą na ten cel potrzebne. Jeśli chcesz, aby tegoroczne były naprawdę wyjątkowe, warto już teraz pomyśleć o funduszach na ten cel. W jaki sposób możemy zaoszczędzić na wakacje, kiedy się nam nie przelewa?

Zastanów się, czy naprawdę musisz jechać na wakacje w sezonie urlopowym, kiedy ceny wszystkiego, począwszy od transportu przez zakwaterowanie po wyżywienie, są najwyższe? Jeśli chcesz płacić mniej i mieć większe szanse na puste plaże oraz bezproblemowe wejścia do muzeów, wybierz wakacje poza sezonem. Już teraz zacznij szukać atrakcyjnych ofert, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Jeśli zaczniesz to robić w maju czy czerwcu, możesz zapłacić dużo więcej – przypomnij sobie ubiegłoroczne ogromne zainteresowanie wypoczynkiem nad polskim morzem i wynikający z tego wzrost cen.

Już teraz otwórz w swoim banku rachunek oszczędnościowy, czyli bezpłatne w prowadzeniu konto, na które wpływają np. drobne, kilkuzłotowe kwoty za transakcję kartą płatniczą albo przeprowadzoną przez Internet, lub pieniądze z twoich dodatkowych prac zleconych. Dla tego konta możesz również ustalić polecenie przelewu, by np. z ROR wpływała na niego określona kwota, której braku nawet nie zauważysz (np. 100 zł).

Nie pogardzaj też bilonem – wybierz ładną puszkę (np. po ciasteczkach) albo słoik po kawie. Za każdym razem gdy wracasz ze sklepu sprawdź, czy masz w portfelu drobne. Jeśli tak, wrzuć je do puszki. Gdy się zapełni, przelicz ile udało ci się zebrać i wpłać pieniądze na konto – aby ich nie wydać. Po kilku miesiącach takiego zbierania bilonu można zgromadzić naprawdę niezłą kwotę. Po opróżnieniu puszki zacznij napełniać ją od nowa.

Kontroluj również swoje wydatki – to jeden uniwersalnych sposobów na oszczędzanie. Na większe zakupy do supermarketu wybieraj się zawsze z listą rzeczy, które masz kupić. W sklepie omijaj regały z promocjami. Zamiast delektować się kawą „na wynos” za 15 zł przygotuj kawę w kubku termicznym. Podobnie rzecz się ma ze śniadaniem – nie przepłacaj za gotowe bułki. Wstań kilka minut wcześniej i sam przygotuj pożywną kanapkę. Zrób też generalne porządki w domu i … sprzedaj niepotrzebne rzeczy. Takie „wietrzenie szaf” może przynieść ci całkiem niezłą sumę, a ty zyskasz miejsce w domu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę