osad na kubkach
fot. screen Youtube / Sealants and Tools Direct Ltd

Każdy marzy o tym, aby jego kubek czy filiżanka lśniły czystością. Niestety po wypiciu kawy czy herbaty zazwyczaj na naczyniach pozostaje nieestetyczny osad. Nieraz naprawdę trudno się go pozbyć, nawet po zastosowaniu silnych detergentów. Na szczęście istnieją tanie, proste i naturalne metody, dzięki którym sprawnie doczyścisz swoją zastawę z osadu. Jak więc tego dokonać?

Jak poradzić sobie z osadem na kubkach?

Aby pozbyć się brzydkiego osadu z naczyń, najpierw wsypujemy do filiżanki lub kubka łyżeczkę sody oczyszczonej, dolewamy trochę wody i wszystko rozrabiamy, aż powstanie dosyć gęsta pasta. Rozprowadzamy ją po zanieczyszczonej powierzchni i czekamy około 10 minut. Po tym czasie myjemy naczynie w ciepłej, czystej wodzie.

Kolejnym tanim i naturalnym środkiem, który doskonale poradzi sobie z brudem na kubkach, jest ocet. Dodatkowo kwas ten pomoże usunąć kamień. Jeśli chcemy skorzystać z jego mocy, mieszamy 2 łyżki octu z 2 łyżkami soli i rozprowadzamy roztwór na brudnym naczyniu, odstawiamy na 10 minut. Potem myjemy zastawę czystą wodą.

Szpetne smugi znikną także za sprawą proszku do pieczenia. Produkt ten jest polecany zwłaszcza, w przypadku metalowych powierzchni, np. gdy musimy doczyścić termos lub kubek turystyczny. Należy położyć niewielką ilość tego środka na zwilżoną gąbkę i wyszorować naczynie. Warto też sporządzić pastę z niewielką ilością wody.

Z kolei sok z cytryny w mgnieniu oka usunie brązowy nalot z herbaty. Chcąc skorzystać z tej metody, należy rozkroić cytrynę na pół, wycisnąć sok z jednej połówki i przelać go do zanieczyszczonego kubka. Do soku trzeba dolać trochę ciepłej wody i odczekać 60 minut. W tym czasie osad rozpuści się i nie będzie po nim śladu. Na końcu wystarczy umyć naczynie w ciepłej wodzie, używając płynu do mycia naczyń.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę