wieszanie obrazu na ścianie
fot. screen Youtube / AlaskaGranny

Obraz lub lustro w pomieszczeniu można powiesić nawet bez dziurawienia ściany. Wiertarka, młotek i gwóźdź wcale nie będą Ci potrzebne. Poznaj nasze niezawodne sposoby na wieszanie obrazu bez wiercenia.

Samoprzylepne rzepy
O takich rzepach powinny pomyśleć osoby, które pragną ozdobić swoją ścianę obrazkami czy lustrem, ale nie chcą lub nie mogą drążyć w niej otworów. Zazwyczaj można kupić rzepy samoprzylepne w postaci taśmy albo kompletu kilku pasków. Kosztują od 15 do 25 zł. Dzięki nim przymocujesz nie tylko niewielki obrazek, ale także lambrekin, zasłonkę z lekkiego materiału czy inny ornament. W dodatku zepniesz snujące się kable. Rzepy mają jedną stronę samoprzylepną – odcinek przytwierdź do ściany, a drugi taki sam fragment do rzeczy, którą zamierzasz powiesić. Potem rzepy ze sobą połącz – są w stanie utrzymać nawet spory ciężar (wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniu).

Samoprzylepne haczyki
Są zrobione z lekkiego tworzywa. Można kupić je w wersji mini (w jednym opakowaniu może znajdować się kilka/kilkadziesiąt sztuk – kosztują ok. 10 zł) i nadają się do wieszania ozdobnych zawieszek na półce, oknie lub ścianie.

Taśma klejąca
Dostępne są jedno- i dwustronne taśmy klejące. Istotne jest, aby sięgnąć po profesjonalną taśmę montażową – tradycyjna taśma dwustronna może się nie nadawać. Korzystając z innych, umocujesz lekkie rzeczy, np. dekoracje z papieru. Ale są też takie taśmy, które zdołają utrzymać ciężar nawet kilku kilogramów.

Plastry mocujące
Plastry mocujące (bądź montażowe) są dostępne w zestawach po kilka lub kilkanaście sztuk. Zazwyczaj mają wymiary 2 x 4 cm, ale są też większe. Nadają się do wieszania niedużych oprawionych fotografii lub obrazów. Ciężar przedmiotu powinien wynosić maksymalnie 2 kg. Jeśli chcesz powiesić obrazek bez wiertarki i gwoździa, wszelkie plastry przyklej do ściany w niedalekich odstępach, a potem dociśnij do nich tył ramy.

Klej
Obraz możesz też powiesić na klej. W ten sposób przykleisz prawie wszystko do wszystkiego, np. posklejasz elementy półki bez użycia wkrętów. Klej jest odporny na mróz i wodę. Dzięki niemu powiesisz obrazek bez wiercenia. Z kolei kuchenne przedmioty, klucze i obrazy powinny wisieć na trochę większych haczykach. Mocowanie nie jest trudne – po prostu odklej pasek samoprzylepny i energicznie dociśnij uchwyt do ściany. Po zdemontowaniu nie pozostawiają żadnego śladu. Na takich haczykach możesz powiesić obrazki i ramki ze zdjęciami.

Taśma magnetyczna
Bez problemu tnie się ją nożyczkami, jest też trwała i elastyczna. Sprawdzi się w przypadku płaskich i wypukłych powierzchni. Ma jedną stronę namagnesowaną, a drugą samoprzylepną. Z jej pomocą powiesisz małe metalowe rzeczy przyciągane przez magnes, takie jak: klucze, agrafki, obrazki. To także niezła metoda na powieszenie obrazka bez robienia dziur w ścianie – przyda się jedynie metalowa rama. Warto zorientować się, jaki udźwig ma dany komplet magnesów – niewykluczone, że trzeba będzie użyć dużej ilości sztuk lub wybrać inny typ taśm. Zanim po nią sięgniesz sprawdź przeznaczenie, rozmiar i szerokość rolki. Zanim przyczepisz taśmę, zetrzyj z łączonych powierzchni zabrudzenia szmatką nasączoną odrobiną alkoholu.Polecamy także: Wrzuć to do wody. Tulipany w wazonie będą stały dłużej


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!