Kiedy rosół wyjdzie zbyt tłusty i widać mało estetyczne, tłuste oczka, to nic straconego. Aby się ich pozbyć, wystarczy zastosować którąś z przedstawionych metod.
Rosół to zupa, bez której wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu, zazwyczaj w towarzystwie kotleta schabowego tworzą standard obiadowy w Polsce. Esencjonalny rosół jest bardzo często serwowany podczas rodzinnych spotkań i różnych uroczystości, tym samym musi wyglądać apetycznie i bardzo zachęcająco. Jednak, zbyt wiele oczek pływających po powierzchni bulionu sprawnie odstrasza osoby, które dbają o linię i zwracają uwagę na każdą kalorię. Wyławiające się oczka to oznaka nadmiaru tłuszczu, który sprawia, że potrawa jest bardziej kaloryczna, a także daremnie obciąża układ pokarmowy, ale z drugiej strony wyraźnie wpływa na smak wywaru.
Jak pozbyć się niechcianych oczek w rosole? Wypróbuj te triki
Dużo prościej byłoby pomyśleć o nich jeszcze przed gotowaniem potrawy i zrobić bulion na chudym mięsie, ale nie zawsze jest taka możliwość. Podczas gotowania, tłuszcz z mięsa wytapia się wprost do wywaru, nadając mu smak. Jeśli chcemy, aby zupa była aromatyczna i esencjonalna, powinniśmy posłużyć się innymi opcjami. Bardzo prostą i szybką metodą jest zastosowanie kostek lodu. Należy owinąć kostkę kilkoma warstwami gazy, a następnie przeciągnąć po powierzchni rosołu i zebrać nadmiar tłustych oczek. Niska temperatura sprawi, że oczka się zetną i łatwo przykleją do materiału. Inny sposób wymaga użycia papierowego ręcznika. Jedyne co trzeba zrobić, to przeciągnąć go po całej powierzchni bulionu. Papier kuchenny to doskonały pochłaniacz płynów, który wciąga także nadmiar tłuszczu. Jeśli jesteś ciekaw innych metod, czytaj dalej.
Ta rada dotyczy osób, które przyrządzają rosół dzień wcześniej. Jeżeli masz sporo czasu, możesz włożyć garnek z gotowym bulionem do lodówki na całą noc. Rano zupa będzie miała pewnie galaretowatą konsystencję, a na jej wierzchu zbierze się powłoka tłuszczu, którą wystarczy tylko zebrać łyżką. Jeszcze jeden trik, to bezpośrednie zgarnianie oczek z wywaru w czasie gotowania. Wystarczy ostrożnie zbierać je za pomocą płaskiej łyżki, ale pamiętając, że wtedy zmarnuje się trochę bulionu.
Zobacz także, jak zrobić swojski makaron do rosołu.