Rybik cukrowy
YouTube | Animal Fact Files

Rybiki cukrowe to owady, które bardzo chętnie zamieszkują wilgotne miejsca. Z tego też powodu najczęściej możemy zauważyć je w domowych łazienkach. Szczególnie pojawią się one nocą, a tuż po zapaleniu światła szybko uciekają do swoich kryjówek.

Rybiki cukrowe nie są dla nas groźne

Co prawda rybik cukrowy nie jest niebezpieczny dla ludzi, bowiem nie przenosi on chorób, ani też nie gryzie człowieka. Mimo wszystko jego obecność w łazience wzbudza w nas negatywne odczucia. Owad ten odżywia się cukrem, więc po czasie może z łazienki przenieść się do naszej kuchni i zadomowić w takich produktach jak mąka czy kasza.

Jak podaje portal Dom w porządku, skutecznym sposobem na wypędzenie rybika cukrowego z naszego domu jest przede wszystkim dbanie o czystość. Lepiej nie gromadzić w domach mokrych ścierek, a także usunąć wszystkie przeterminowane produkty spożywcze. Dodatkowo warto także zadbać o wszystkie ubytki w ścianach, uszczelnić odpływy czy szczeliny.

Jak pozbyć się owadów?

Co więcej, te owady nie lubią ostrych zapachów. W miejscach, w których je zobaczymy warto zatem rozsypać cynamon, wrotycz czy rozmaryn. Można także wykorzystać sok z cytryny lub lawendę.

Prosta w przygotowaniu, a zarazem skuteczna jest także pułapka na rybiki. Wystarczy, że kawałek kartonika nasmarujemy miodem i zostawimy na noc np. w łazience. Kiedy rybiki cukrowe złapią się w pułapkę wystarczy ją spalić lub zalać wrzątkiem.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę