Aby miód zachował wszystkie swoje cenne właściwości, powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Niektórzy trzymają go w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, co nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób produkt pszczeli błyskawicznie się zepsuje. Jak przechowywać miód, aby cieszyć się nim jak najdłużej?
Miód zawsze przechowujemy w odpowiednim pojemniku. Stawiamy go w zacienionym, niezbyt ciepłym miejscu, w którym temperatura wynosi maksymalnie 20°C. Dzięki temu słodki rarytas będzie świeży i pyszny nawet przez kilka lat. Znaczenie ma też prawidłowe nabieranie miodu. Nigdy nie robimy tego za pomocą metalowej łyżki i nie łyżką, którą przedtem oblizaliśmy, bo miód błyskawicznie zacznie się psuć. Miód dodajemy do nieco wystudzonej herbaty. Jeśli trafi do wrzątku, utraci swą zdrowotną moc.
Dlaczego miód jest tak cenny?
Miód to skarbnica minerałów i witamin, w tym kwasu foliowego, żelaza i witamin z grupy B. Produkt ten wzmacnia odporność, pomaga leczyć wrzody żołądka i przyspiesza gojenie się ran. Usuwa też szkodliwe toksyny z organizmu.
Jak przechowywać miód?
Miód powinien być przechowywany w szklanym, zamkniętym słoiku. Należy go postawić w suchym miejscu, najlepiej bez dostępu światła słonecznego. Optymalna temperatura wynosi 8-20°C. Idealnie sprawdzi się kuchenna, zamykana półka (o ile nie znajduje się obok piekarnika, kuchenki gazowej czy zmywarki, gdyż sprzęty te podwyższają temperaturę) albo spiżarnia.
Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe wskazówki, nasz miód będzie świeży, zdrowy i pyszny nawet przez kilka lat. Płynny miód wraz z upływem czasu może zmienić formę na stałą, aczkolwiek proces krystalizacji jest całkowicie naturalny i nie ma się czego obawiać.