W tym roku Wielkanoc będzie skromna. Spędzimy ją w gronie najbliższych domowników. Obostrzenia w sprawie udziału w mszy świętej powodują, że katolicy zastanawiają się jak samemu poświęcić pokarm w koszyczku wielkanocnym? Episkopat podał sposób w jaki to robić.

Jak informuje wizaz.pl, zgodnie z komunikatem Konferencji Episkopatu Polski nie będzie to tradycyjne, coroczne święcenie pokarmów. Musimy to zrobić sami we własnych domach. Według zaleceń biskupów, święcenia pokarmu powinna dokonać głowa rodziny. Nie trzeba mieć święconej wody. Duchowni, informują, że nie czyni się znaku krzyża nad pokarmami. Do przeprowadzenia święcenia potrzebne będą tylko świeca oraz Pismo Święte.

W jaki sposób poświęcić pokarm? Błogosławieństwo można wykonać w sobotę lub niedzielę. Powinno wyglądać następująco. Głowa rodziny zapala świecę, wypowiadając przy tym słowa „Chrystus zmartwychwstał. Alleluja”. Członkowie rodziny odpowiadają – „Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja”. Dowolny z członków rodziny odczytuje tekst Pisma Świętego z 1 Tes 5, 16-18 lub o tekst

Pisma Świętego z Mt 6, 31ab. 32b-33). Po odczytaniu tekstu z Biblii, głowa rodziny rozpoczyna modlitwę Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga. Po modlitwie mówi natomiast – „Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i tak jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, tak Ty przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków”. Wtedy wszyscy odpowiadają: „Amen”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę