kobieta idąca ulicą pod parasolką podczas ulewy
fot. Pixabay

Aby wiedzieć, czy jutro będzie padał deszcz, czy świeciło słońce, wcale nie musisz oglądać prognozy pogody. Możesz ją sam przewidywać. To nic trudnego. Weź pod uwagę kilka wskazówek, a wyczucie burzy i pozostałych zjawisk meteorologicznych będzie dla Ciebie przysłowiową bułką z masłem.

Warto poznać mowę przyrody, która doświadczonym ujawnia swoje sekrety. Pomaga to zwłaszcza ludziom, którzy często pracują w ogrodzie czy na działce.

Jak samemu przewidywać pogodę?

Kiedy zauważysz, że mrówki skrywają się w mrowisku i zagradzają do nich wejścia, przygotuj się na potężny deszcz.

Gdy natomiast ptactwo skrywa się w gałęziach drzew lub gniazdach i kończy śpiewać – nadciąga burza z piorunami.

Jeśli jaskółki latają nisko nad ziemią, to wkrótce będzie padał deszcz.

Pokaźna rosa obecna na trawie wieczorem lub o poranku to znak, że w nadchodzących dniach prawdopodobnie nie będzie padać. Ale jeśli rosy brak, to spodziewaj się deszczu.

Pełnia księżyca – przeważnie zwiastuje wspaniałą słoneczną aurę.

Gdy dym z komina lub ogniska unosi się nieomalże w górę, zapowiada się piękna aura. O nadchodzących opadach świadczy smog ścielący się po trawie lub dachu.

Ciemnoniebieskie niebo – wkrótce pojawi się silny wiatr.

O dobrej pogodzie, która potrwa przynajmniej kilka dni sygnalizują liczne motyle, które spoczywają na kwiatach i powoli latają.

Purpurowoczerwone niebo wcześnie rano lub wieczorem jest wskaźnikiem znacznej wilgotności powietrza. Wróży szarugę, deszcz i wiatry.

Słońce znika poniżej chmur lub za czysty horyzont – kolejny dzień rozpocznie się słonecznie. Gdy słońce schowa się za tabun chmur, a nie za pojedynczą chmurę, nadciąga deszcz.

Chmury pierzaste znajdujące się wysoko nad horyzontem zapowiadają obniżenie ciśnienia. Przyda się parasol.

Jeśli od południa, południowego wschodu i wschodu wieje wiatr i ustaje wieczorem – to następny dzień zapowiada się słonecznie.

Kierunek wiatru w czasie opadów pozostaje bez zmian – deszcz pozostanie.

Chmury kłębiaste rozwinięte pionowo – nadciąga intensywny wiatr.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!