
Przełom kwietnia i maja to dobry moment, by zapoczątkować uprawę lubczyku. Pachnące zioło z pewnością przyda się w kuchni. Ulepszy smak zup, sosów, ryb, sałatek i wielu innych potraw. Aby uprawa lubczyku się powiodła, warto dopilnować kilku detali podczas siewu. Koniecznie sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Lubczyk intensywnie pachnie i ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jest dostępny w wielu sklepach jako suszona, rozdrobniona przyprawa. W postaci świeżej też można go dostać, np. na straganach czy w warzywniakach. Jeśli nie chcesz fatygować się po niego do sklepu, posadź go na swojej posesji, o ile znajdziesz wolne miejsce. Jego pielęgnacja jest łatwa, a plony pojawiają się szybko. Będą obfite i zdrowe, ale pod warunkiem, że już na starcie zapewnisz roślinie korzystne warunki do rozwoju.
Podstawowe wymagania lubczyku
Lubczyk nie lubi rażącego światła słonecznego, ale stanowiska z lekkim cieniem, i owszem. W półcieniu będzie rósł perfekcyjnie, ale nie tylko miejsce uprawy jest ważne. Rodzaj gleby również. Nie powinna być zbyt ciężka i sucha – spulchniona i przemakalna będzie w sam raz. Poza tym nie może być wyjałowiona. Substancje odżywcze są bardzo pożądane, bo od nich w dużej mierze zależy kondycja rośliny i szybkość wzrostu. Ziemia o kwaśnym odczynie pH nie jest odpowiednia do uprawy lubczyku.
Jak siać lubczyk?
Nasiona sieje się wiosną (kwiecień, początek maja) wprost do gruntu. Warto go najsampierw przemieszać z naturalnym nawozem (np. obornikiem). Aczkolwiek można go też rozrzucić dookoła sadzonki, która już jest w ogrodzie. Ważne, by ominąć pień (co najmniej 30 cm odstępu) – dzięki temu korzenie nie ulegną poparzeniu.
Wiosna to nie jedyny optymalny termin siewu lubczyku. Jeśli nie zdążysz go posiać teraz, to kolejną szansę masz w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Pamiętaj, by ochronić roślinę przed mrozem. Możesz np. stworzyć ściółkę na gruncie. By lubczyk prężnie i zdrowo rósł, trzeba go podlewać. Oczywiście umiarkowaną ilością wody. Zarówno jej nadmiar, jak i deficyt są niepożądane.
Czytaj też: Posadź obok koperku. Wyrośnie dorodny jak nigdy