Jak skutecznie obniżyć cholesterol domowymi sposobami? Nie daj się złemu cholesterolowi!

REKLAMA

Lekarze ostrzegają, że wysoki cholesterol może doprowadzić do zawału, udaru, miażdżycy czy niepełnosprawności. Na szczęście jednak można go skutecznie zwalczać. I to najprostszymi i naturalnymi sposobami!

Co jest sprzymierzeńcem w walce z cholesterolem? Są to aktywność fizyczna i odpowiedni sposób odżywiania się.

Trzeba więc po pierwsze skończyć raz na zawsze z fotelowym trybem życia. Od lodówki do laptopa, od laptopa do telewizora i z powrotem. Nie musisz uprawiać sportu i bić rekordów. Nie każdy jest Anitą Włodarczyk, Robertem Lewandowskim czy Adamem Małyszem. Wystarczy półgodzinny spacer. Albo jazda na rowerze, praca fizyczna w ogrodzie, sprzątanie, pływanie, bieganie. Cokolwiek byle się ruszać! Z umiarem, nie ponad siły, ale jednak by ten wysiłek fizyczny był choć trochę odczuwalny. Ta codzienna aktywność fizyczna powinna wejść w krew.

REKLAMA

Po drugie zacznij zwracać uwagę na to, co jesz. Przecież do swojego samochodu kupujesz odpowiedni olej, by silnik działał jak najdłużej. Tu jest identyczna zasada. Organizm funkcjonuje dobrze lub źle w zależności od tego, co mu się dostarcza.

Oto 6 produktów, które obniżają cholesterol i których nie powinno zabraknąć w twojej diecie:

1. Olej słonecznikowy, kukurydziany, rzepakowy i oliwa z oliwek

REKLAMA

Te tłuszcze roślinne obniżają cholesterol, zwiększając dobry. Najlepiej jest je spożywać na surowo.

2. Ryby

Zawarte w nich kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko miażdżycy, chorób serca i udaru mózgu.

3. Warzywa i owoce

REKLAMA

Czosnek działa jak naturalny antybiotyk, jabłka oczyszczają organizm i zawierają dużo błonnika. Jeśli zjesz cztery jabłka dziennie, zmniejszysz cholesterol o 25 proc. Cholesterol zwalczają też porzeczki, jagody, agrest, żurawina, maliny, winogrona, marchewka i pietruszka.

4. Migdały i orzechy

 

Są smaczne i uzupełniają w organizmie zasoby magnezu, potasu i witaminy E. Orzechy laskowe i włoskie obniżają cholesterol.

5. Płatki owsiane

Owsianka zawiera błonnik, związki bioaktywne, witaminę B1 i kwas foliowy. Codzienne jedzenie płatków owsianych obniża o jedną czwartą poziom cholesterolu.

6. Rośliny strączkowe

Groch, cieciorka, fasola. Nie powinno ich zabraknąć w twojej diecie, bo redukują poziom cholesterolu i mają zbawienny wpływ na twoje serce.

Podziel się: