Zapach ryby zależy przede wszystkim od jej gatunku, wody, z której pochodzi oraz od jej świeżości, może być on mniej lub bardziej intensywny. Świeże ryby mają dość łagodny zapach, niestety wraz z upływem czasu robi się on bardziej wyrazisty. Dziś podpowiemy wam, jak pozbyć się mocnego rybiego aromatu i przyrządzić rybę tak pyszną, jak nigdy.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że ryby są bardzo zdrowe i smaczne. Nie każdy jednak lubi je przyrządzać, gdyż zazwyczaj towarzyszy temu niezbyt przyjemna woń. Szczególnie gdy mięso smażymy, ponieważ wysoka temperatura wzmacnia zapach. Potrafi on wtedy rozejść się po całym mieszkaniu i krążyć przez kilka godzin. Jak temu zapobiec?
Jak smażyć rybę, aby nie towarzyszył temu nieprzyjemny zapach?
Efektywną metodą ograniczenia niemiłej, rybiej woni podczas obróbki cieplnej, jest umieszczenie na patelni przy filetach plasterków cytryny. Do tłuszczu, w którym smaży się produkt, można też dolać parę kropelek soku z cytryny – owoc ten intensywnie pachnie, więc stłumi wyczuwalny rybi aromat. Obok smażącej się na patelni ryby można także ulokować plasterki surowego ziemniaka. Obecna w nim skrobia absorbuje obce zapachy.
Jak przygotować rybę bez nieprzyjemnego zapachu?
Po sprawieniu, opłukaniu i osuszeniu rybę należy skropić sokiem z cytryny, a potem schować ją na kilka godzin do chłodziarki. Ten zabieg sprawi, że rybie mięso będzie miało orzeźwiającą woń i nie wytworzy tyle aromatu podczas przyrządzania. Inny sposób na zneutralizowanie niemiłego zapachu ryby polega na jej namoczeniu w mleku. Nabiał zmniejsza obce aromaty, a poza tym dodaje aksamitnego smaku. Rybę warto też posypać ziołami, np. rozmarynem, bazylią, estragonem lub rozłożyć na niej pokrojone warzywa, np. cebulę, pietruszkę, por. Tak przygotowaną rybę warto odstawić na minimum godzinę.