lampa sufitowa
fot. screen Youtube / Murator tv

Jeżeli zauważyłeś na swoich lampach zabrudzenia lub kurz, powinieneś je niezwłocznie usunąć. To właśnie one sprawiają, że oświetlenie traci cały blask! Nie znosisz tej czynności, bo jest skomplikowana i niezbyt wygodna? Wobec tego zapoznaj się z poniższą instrukcją, a szybko i bez problemu wyczyścisz lampę, nawet taką z fantazyjnymi i trudno dostępnymi abażurami czy kloszami.

Metoda czyszczenia zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego zrobiona jest dana lampa. Niektóre z nich można łatwo odkurzyć, a są też takie, które po takim manewrze mogłyby ulec zniszczeniu.

Czyszczenie lamp szklanych

Zabrudzone szkło matowieje i gorzej rozprasza światło. Wyczyść je przedmiotami, które nie zostawią rys na powierzchni – najlepiej używaj szmatek z mikrofibry lub specjalnych chusteczek do polerowania luster.

Jeśli na Twojej lampie znajduje się sporo zaschniętych i starych zabrudzeń – usuń je za pomocą zwilżonej w wodzie ściereczki. Klosz przecieraj pasmowo, od góry do dołu i dookoła. Możesz go obracać, podtrzymywać drugą dłonią, tylko nie zostaw tam śladów palców! Przytrzymuj lampę przy pomocy drugiej szmatki. Jeżeli kilka razy w tygodniu przetrzesz klosz miotełką do kurzu, będziesz mieć potem mniej pracy.

Domowy sposób na wyczyszczenie lampy

Użyj miotełki do kurzu
Miotełka sprawdzi się także w przypadku lamp kryształowych. Wycieranie z kurzu każdego pojedynczego kryształka byłoby bardzo czasochłonne. Najlepiej więc regularnie czyścić taki żyrandol miotełką, a od czasu do czasu przeprowadzać kompleksowe czyszczenie. Aby tego dokonać, najpierw go zdejmij, a następnie umieść w wannie i wyczyść, używając prysznica. Intensywny strumień wody zlikwiduje nawet najgłębiej osadzony kurz. Dla uzyskania lepszego rezultatu możesz potem przetrzeć żyrandol szmatką zwilżoną w wodzie z dodatkiem octu – dzięki temu nabierze znakomitego blasku!

Czyszczenie abażura do lampy

Element ten potrafi absorbować drobinki kurzu jak magnez, a po jakimś czasie nagromadzone cząsteczki tworzą na materiale pokaźną i widoczną warstwę zbrudzeń. Trzeba się ich pozbyć, ale w tym przypadku sama miotełka może nie wystarczyć. Użycie odkurzacza również wiąże się z ryzykiem. Takie działanie mogłoby zniekształcić abażur – o ile zrobiony jest z drobnego tworzywa.

Oto bezpieczny i skuteczny sposób!

Do odkurzania lampy wykorzystaj… rolkę do ubrań. Jeśli będziesz bardzo powoli przesuwać ją po abażurze, to jej strona klejąca wyłapie wszelkie zanieczyszczenia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę