dywan z zagiętym rogiem
fot. screen Youtube / Dalyn Rug Company Co.

Dywany od setek lat zdobią nasze wnętrza. Czasami może się zdarzyć, że ten element wystroju jest zakrzywiony, szczególnie gdy przez długi czas nie był umiejscowiony płasko. Jednak powodem tego może być również długotrwałe zwisanie dywanu na trzepaku albo niepoprawne jego złożenie. Wówczas łatwo o odkształcenie materiału. Jak przywrócić mu pożądany wygląd domowymi sposobami?

Zagięcia czy falowania nie wyglądają zbyt dobrze na dywanie, a w dodatku można się o nie potknąć. Niektórzy, aby zwalczyć ten problem, na odkształceniu stawiają jakieś meble albo zwyczajnie przydeptują materiał, aby się wyprostował. Aczkolwiek patenty te na ogół zawodzą. Poznaj skuteczniejszy domowy sposób.

Jak wyprostować dywan? Domowe metody

Kostki lodu
Cztery sztuki połóż w obszarze zakrzywienia i umieść na krawędzi szklankę. Poczekaj, aż lód się roztopi. Wskutek zmiany temperatury nastąpi poszerzenie się włókien, a dywan wróci do dawnej (prostej) formy. Ta metoda nadaje się do różnego rodzaju dywanów.

Para wodna
Gdy akurat uprałeś dywan i chcesz, aby po wyschnięciu był prosty, to zaraz po wyciągnięciu z wanny/pralki rozlokuj go na płaskiej powierzchni. Jeśli pojawią się niewielkie deformacje, to powieś dywan na trzepaku i zastosuj parę. Weź odkurzacz czyszczący z opcją mycia parowego i kilka razy nanieś parę wodną bez środka czyszczącego na odkształcenia.

Inne sposoby na usunięcie odstających miejsc z dywanu

Na sfalowanym miejscu umieść ciężką rzecz (np. zgrzewki wody) o płaskiej powierzchni. Trzymaj przedmiot na dywanie przez parę godzin. Po tym czasie zagięcia nie powinny być już widoczne. Według niektórych osób korzystne efekty daje taśma dwustronna. Należy ją przykleić do kantu dywanu oraz podłogi. Ten sposób przynosi satysfakcjonujący rezultat w przypadku niewielkich dywanów, które przytwierdza się taśmą również z innych powodów (taśma stabilizuje dywan, a więc materiał nie ślizga się po posadzce).

Czytaj też: Spryskaj tym meble i przetrzyj. Kurz zniknie i prędko nie wróci


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę