Jak zaplanować świąteczną dekorację domu?
fot. Pexels

Nie możesz doczekać się świąt? Marzy ci się nie tylko worek pełen prezentów, ale przede wszystkim wyjątkowy klimat w domu, bliskość rodziny i wrażenie, że czas przestał płynąć? Już dzisiaj pomyśl, jakie dekoracje pomocą ci stworzyć w domu niezapominany świąteczny klimat.

Dekoracja świąteczna — jak ją zaplanować?

Świąteczne dekoracje to temat, o którym w okolicach października i listopada zdecydowanie warto pomyśleć. Szczególnie jeśli jesteś prawdziwą miłośniczką świąt i uwielbiasz w domu tworzyć wyjątkową bożonarodzeniową przestrzeń. Oczywiście choinkę, tym bardziej żywą, kupujemy na samym końcu, ale o tekstylia, bombki, świece, świeczniki, wiązanki i wiele innych możesz zadbać już teraz.

Zanim jednak zaczniesz robić zakupy, pomyśl koniecznie o tym, jaki efekt chcesz uzyskać. Warto zastanowić się, czy chcesz mieć dom udekorowany w jednym konkretnym stylu, czy stawiasz na świąteczny eklektyzm. O ile w tym drugim przypadku możesz sobie pozwolić na dużą dawkę zakupowej wolności, o tyle w pierwszym przed zakupami warto przemyśleć plan na tegoroczne dekoracje.

Dekoracja świąteczna to przestrzeń, w której także pojawiają się różne trendy. Niektórzy lubią je śledzić i czerpać z nich inspiracje, dlatego przed zakupami na święta, warto spojrzeć na katalogi firm oferujących różnego rodzaju dekoracje. Możesz się tutaj zainspirować, a także rozstrzygnąć wątpliwości, czy w tym roku idziesz w złoto, czerwień, klasyczną świąteczną kratę, a może bardziej nieoczywisty wybór połączenia czerni i złota albo srebra. Możliwości jest wiele — od dekoracji zanurzonych w tradycyjnej, świątecznej estetyce, po nowoczesne, minimalistyczne, eleganckie propozycje.

Święta w domu — o jakich dekoracjach warto pomyśleć?

Dekoracje świąteczne domu mogą być minimalistyczne albo bardzo rozbudowane. Tylko od ciebie zależy, jak chcesz się przygotować w tym roku do świąt i o jakiej formie ustrojenia domu myślisz. Z pewnością do wyboru masz tradycyjne ozdoby choinkowe, bombki i gałązki, świąteczne wianki. Przygotowując świąteczne dekoracje, warto jednak spojrzeć także na:

  • różnego rodzaju świąteczne tekstylia — od obrusów po świąteczne zasłony czy firany,
  • świece i świeczniki,
  • ceramikę,
  • figurki i inne bożonarodzeniowe ozdoby, niekoniecznie tylko te typowo choinkowe.

Nie tylko drzewko

Jeśli marzy ci się prawdziwie świąteczny klimat w domu, warto pomyśleć o dekoracjach wykraczających poza świąteczne drzewko i ozdoby na nie. Choinka jest oczywiście bardzo ważna, ale dekoracja stołu, kanapy, okna dodaje przestrzeni wyjątkowego uroku.